Európában Olaszországba érkezett el elsőként az új vírus, ahol február 15-én jelentették először a betegség megjelenését. Március 9-én a fertőzöttek száma már meghaladta a 9 ezret, az elhunytak száma pedig a 460-at az országban és emiatt Giuseppe Conte miniszterelnök drasztikus intézkedéssorozatot jelentett be: többek között utazási tilalom lépett életbe az egyes régiók között, és bezárt minden kulturális és oktatási intézmény is.
Miközben minden közösség a „maradj otthon” kampánnyal üzent a követőinek, akadt egy kivétel: a katolikus egyház. Ferenc pápa március 10-én felszólította a katolikus papokat, hogy járjanak házról házra, és így keressék fel a rászorultakat. „Legyen a papoknak bátorságuk kimozdulni, és elmenni a betegekhez, hogy elvigyék számukra Isten vigasztalását és az eucharisztiát” – mondta a katolikus egyházfő a Vatikánból élőben közvetített szentmisén. amelyen apácák és a pápa otthonaként szolgáló Casa Santa Maria vendégház civil dolgozói vettek részt.
A pápa világossá tette, hogy miközben a nyilvános misék szünetelnek, a papoktól világszerte elvárja azt, hogy minden olyan családot és otthont felkeressenek, ahová elhívják őket. Ezt a rendelkezését az egyházfő levélben is megerősítette. A járvány a következő hetekben még drámaibbá vált Olaszországban, de a pápai rendelkezés érvényben maradt.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »