A harmincnyolc éves politikai újonc a Harvardon végzett, veterán katona, aki harcolt Afganisztánban, South Bendindianai város korábbi polgármestere, kereszténynek vallja magát, holott melegházasságban él. Ő a legfiatalabb, aki az elnökjelöltségért indul, ennek ellenére a fiatal választópolgárok szimpátiáját nem tudta elnyerni. Szerintük túlságosan kiforratlan ígéretei vannak. A közvélemény-kutatások alapján az identitáspolitikára épülő kampánya a fekete kisebbség tagjai között is népszerűtlen.
Kereszténynek vallja magát és mérsékelt liberálisnak. Emellett azonban olyan hagyományos keresztény értékekkel szemben foglal állást, mint az életpártiság és a konzervatív családmodell. A vele egyetérteni nem tudó keresztényeket pedig megbélyegzi beszédeiben. Michael L. Brown keresztény tanító a képmutatás élő példájának nevezte, és elítélően nyilatkozott arról, hogy a Bibliát használja a kereszténység tanításaival szembemenő érvei alátámasztására.
A február 3-i iowai előválasztások nem ígérnek sok jót a Demokrata Pártnak. A várt 300 000 ember helyett csupán 176 000 járult a szavazóurnákhoz. Az adatok közvetítésére használt alkalmazás pedig csődöt mondott: napokat kellett várni a végeredményre. A demokrata lelkesedés alábbhagyott, a kudarc pedig a republikánusok malmára hajtja a vizet. Talán csak egyvalaki jött ki igazán győztesen az előválasztási káoszból.