Zsolnay Vilmos, a legnagyobb magyar fazekas 1828-ban látta meg a napvilágot Pécsett. A porcelángyár megszületésének kapcsán általában csak az ő életrajzát szokás megemlíteni mint alapítóét, azonban ahhoz, hogy teljesebb képet kapjunk a családi vállalkozásról, érdemes visszamenni a gyökerekig, hiszen a felmenők nagyban hozzájárultak a gyár későbbi sikereihez.
Zsolnay József szabómester az 1700-as évek végén költözött Szombathelyről Pécsre. Feleségétől, Edelmeyer Katalintól hat gyermeke született: Ignác, Miklós, János, József, Ferenc és Teréz. A dinasztia alapítója Miklós lett, aki 28 évesen nyitotta meg a Fő tér alsó sarkában, egy fabódéban dohány-, norinbergi (háztartási termékek) és rövidáru-kereskedését.
Az 1840-es években a 18 ezres lélekszámú városban 45 kereskedő élt, de közülük kiemelkedett a tehetséges Zsolnay Miklós. A vérbeli üzletember a főtéren vásárolt két telket, amelyre egy év múlva egy kétemeletes ingatlant épített. Az épület nem csupán lakóingatlanként szolgált, hanem rövidesen megnyitotta kapuit az „Amerikaihoz” elnevezésű üzlet, amely megalapozta a család jövőjét.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »