A kritikai fajelmélet évtizedek óta jelen van az amerikai közéletben, de igazán a George Floyd halálát követően világszerte szervezett zavargások után jelentkezett elsöprő erővel. A Black Lives Matter (BLM) mozgalom neve szinte eggyé vált ezzel a folyamattal, pedig kevésbé szembetűnő, ugyanakkor korántsem elhanyagolható szerepet játszott benne Amerika egyik legliberálisabb egyháza, az Unitárius Univerzalista Szövetség (UUA) is. Nekik köszönhetjük például a „fehér törékenység” fogalom elterjedését.
Ez volt a címe a kritikai fajelmélet prominens képviselőjeként ismert Robin DiAngelo 2018-ban megjelent könyvének, amely részben egyfajta etikai útmutató multikulturális környezetben forgolódó fehérek számára. A szerző 2011-ben, egy egyetemi tanulmányban használta először az ominózus kifejezést, majd néhány év múlva egy-egy cikk erejéig felkapta a Washington Post, az Atlantic és a New York Times is, végül igazán közkeletűvé az említett, rögtön bestseller listán landoló kötetnek köszönhetően vált. DiAngelo azóta a nagyvállalati és politikai elit kedvelt házi filozófusa lett; „antirasszista” tréningjeire a Levi’s, a Bill és Melinda Gates Alapítvány, az Amazon és más vezető intézmények készek busás összegeket áldozni. Az ő kurzusán érzékenyítették a Coca-Cola dolgozóit is; az eset nagy felháborodást keltett az év elején.
Ahhoz, hogy DiAngelo így be tudjon futni, kellett a könyvét megjelentető Beacon Press, az UUA 150 éves múltra visszatekintő kiadója. Az unitárius univerzalisták nem ismeretlenül karolták fel a szerzőt: már egy ideje rendszeresen hívták a gyülekezeteikbe, és a „fehér törékenységet” magyarázó útmutatókat publikáltak.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »