1985. május 29-én a Liverpool - Roma labdarúgó mérkőzés a Heysel-tragédia néven vonult be a történelembe. Amíg a csapatok játszottak, a hazai klub fanatikusai átdöntve a kerítést üldözőbe vették a vendégszurkolókat, akik falhoz szorultak, és mivel nem tudtak menekülni, a romos stadion omladozó fala maga alá temette őket. Harminckilenc ember vesztette életét.
1989. április 15-én, az angliai Hillsborough-pálya egy bajnoki mérkőzésnek adott volna otthont, ám közvetlenül a kezdés előtt további szurkolókat engedtek a zsúfolásig megtelt stadionba, az így beözönlő tömeg a pálya szélén felállított vasrácsnak nyomta az ott álló embereket. A vasrácsot azért alakították ki, hogy a szurkolók ne rohanhassanak rendbontás céljából a gyepszőnyegre. A tragédia kilencvenhat emberi életet követelt.
A tragédiák után magukhoz térő kormányok és futballszövetségek néhány év leforgása alatt szinte teljesen kiszorították a futballhuliganizmust a nyugat-európai országok stadionjaiból, átalakították a létesítményeket, és szigorították a beléptetést. Kétségtelen, hogy Magyarországon hasonló tragédia még nem történt - de a honi labdarúgás atmoszféráját ennek ellenére megmérgezik a szélsőséges szurkolói csoportok. „Sokan bűnözői életmódot folytatnak, késekkel, fejszékkel vannak felszerelve, a mérkőzésekre berúgva, bedrogozva érkeznek" - mondta el a Heteknek egy korábbi rendbontás kapcsán a Fradi-szurkolók világát belülről ismerő forrásunk (Börtönből irányítják az ultrákat - Hetek, 2009. november 6.). Az ismert tény, hogy az MTV-székház 2006-os ostromában és a későbbi utcai zavargásokban az ultrák hangsúlyos szerepet játszottak. Mindennek ellenére a megfékezésükre eddig használt szankciók jóformán semmilyen eredményre sem vezetnek.