Trump stábja három éve dolgozik az izraeli–palesztin viszály rendezésén; a terv jelentős részét már korábban felvázolták, ám különösen az izraeli belpolitikai helyzet többször halasztásra ítélte annak nyilvánosságra hozatalát. Most, hogy Trump ellen már szenátusi szinten zajlik az impeachment (vád alá helyezési) eljárás, Netanjahut pedig még aznap vád alá helyezték, hogy lemondott mentelmi jogáról, a két vezető nagy ünnepség keretén belül jelentette be a béketervet Washingtonban.
Ami talán leginkább szembetűnik a mostani bejelentéssel kapcsolatban, hogy a korábbiakkal ellentétben (Oslo, Camp David stb.) a palesztin vezetés nem képviseltette magát. Mahmúd Abbász Trumpot súlyosan gyalázva távol maradt a megbeszéléstől, amire az amerikai államfőtől személyes meghívást kapott volna, ha történetesen felveszi neki a telefont.
Ez már előre jelezte (és minden bizonnyal összefüggésben áll a fenti kiindulóponttal), hogy maga a béketerv is most először kezeli másképp a feleket. Valóságos nemzetközi jogi anomáliának számít, hogy mindeddig a nemlétező palesztin állam képviselője, akinek még Izrael állam zsidó jellegének elismerésével is problémái akadnak, egyenlő partnerként ülhetett a tárgyalóasztalhoz, ahol rajta kívül valós államok vezetői foglaltak helyet.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »