Nézzük meg közelebbről, min is járunk! Bőrünk legvastagabb része a talpon található, háromszor vastagabb, mint a tenyerünk, tizenötször vastagabb az arc érzékenyebb bőrénél, de egyben a legzsírtalanabb részünk is. A Dr. Scholl cipőmárka készítői szerint egy ember élete során 115 000 mérföldet tesz meg, azaz ötször körbejárja a Földet. Napi szintre lebontva átlagosan 8-10 ezret lépünk virgácsainkkal. Lábunk 7200 idegvégződésben gazdag, ezért sokkal érzékenyebb és fogékonyabb az érintésre, mint a kezünk. Cipőnk belsejében napi 16 órát is tölthet lábfejünk bezárva. Tehát ez a nagy strapának kitett testrészünk megérdemli, hogy gondosan ápoljuk és törődjünk vele.
Amíg a mezítlábas őslakosoknál ismeretlen fogalom a lábprobléma, addig a civilizált ember számára – aki lábát a divat diktálta kényelmetlen, magas, szűk cipőkbe zárja – mindennapi valóság a bőrkeményedés, láb-izzadás, elfáradt, megdagadt, kipirult lábak. Ha nem ápoljuk lábunkat, megjelenhet a tyúkszem, a kalapácsujj, a különböző bőr- és körömgomba-fertőzések.
Az emberek nagy része azt gondolja, hogy ezek csupán esztétikai problémák, miközben mindez higiéniai okokra vezethető vissza. Ennek elkerülése végett otthoni napi rendszerességgel, egy kis életmód-változtatással sokat tehetünk lábunk egészségéért, frissességéért és kényelméért.
Kezdjük a szokásoknál! Napi félórás séta erősíti és nyújtja az izmokat, élénkíti a vérkeringést. Kardiológusok szerint ezt a sétaidőt naponta megduplázva elkerülhető a szív- és érrendszeri betegségek végső beavatkozása, a szívműtét is.
Használjunk bőrcipőt és pamutzoknit szintetikus lábbelik helyett! Cipőnkbe szórjunk hintőport vagy szódabikarbónát, amely felszívja a nedvességet. Ha lehet, a munkahelyünkön is váltsunk cipőt, és ne hordjuk ugyanazt a lábbelit egész héten! Otthonunkban minél többet járjunk mezítláb! Minden fürdés után töröljük ki szárazra a lábujjak közötti részt papírtörlővel, vagy szárítsuk ki teljesen hajszárítóval, ezzel megakadályozva a bőrgombák kialakulását.
Bátran kényeztessük lábunkat naponta hidratáló krémekkel, ami megelőzi a lábszag kialakulását. Radírozzuk le lábunkról az elhalt hámsejteket, a testradír házilag is elkészíthető: kristálycukor és olívaolaj összekeverésével. Vegyünk igénybe talpmasszázst, mely nemcsak kellemes, de a stresszoldásban is segít. Ha a feszültség oldódik, megszűnik az izmok összerándulása, a szervezet sokkal szabályosabban és hatékonyabban kezd működni. (A masszázs előtt azonban érdemes érdeklődni, hogy nem foglalkozik-e a masszőr ezotériával. Sajnos sok kellemetlen tapasztalat származott abból, hogy a kezelés végén tudta meg a páciens, hogy milyen – nem kért – plusz szolgáltatást kapott masszázs közben.)
Hetente készíthetünk aromaterápiás lábfürdőt (rozmaring-, levendula- vagy grapefruitolajcsepp hozzáadásával), a bőrkeményedést távolítsuk el sarokreszelővel és habkővel! Végül végezzünk lábgyakorlatokat: lábujjainkkal vegyünk fel egy ceruzát vagy zsebkendőt, mozgassuk lábfejünket, és lábgörgőn masszírozzuk talpunkat!
Amennyiben házilag nem bírunk a bőrkeményedéssel, keressünk fel egy pedikűröst, aki rendbe teszi futóművünket. Nyári időszakban 3-4 hetente is érdemes pedikűröztetni. Különleges élmény vár azokra, akik bevállalják a halpedikűrt, ahol a vendégek lábát halak „kezelik”. Pontosabban a lábak bekerülnek egy kishalaktól hemzsegő medencébe, ahol máris hozzálátnak a természetes pedikűrhöz az „úszó bőrgyógyászok”. Ezek a doktorhalak a Közel-Kelet édesvizeiben őshonosak, törökfürdők nyitott medencéiben élnek, hivatalosan piros szívogató márnának nevezik őket (latin nevük Garra rufa). Nincsenek fogaik, nem harapnak, hanem a megvastagodott „bajuszukkal” végeznek mikromasszázst a bőrön, illetve dörgölik le a megvastagodott hámréteget, amivel táplálkoznak is egyben. Az uszonyosok alaposan megtisztítják a bőrt, felgyorsítják a vérkeringést, feloldják a görcsös izomcsomókat, és bőrbetegségek (ekcéma, pikkelysömör) gyógyítására is hatékonyan alkalmazhatóak. Csak a beteg és elhalt réteget csipegetik le, szabadon hagyva az egészséges bőrfelületet. Az egy- vagy másfél órás dörgölőzés után puha, finom tapintású lábakat kapunk vissza a halszépészettől. A hazai turizmust tekintve becslések szerint a halpedikűr és -masszázs óriási vendégcsalogató programmá válhatna a termálvízben gazdag helyeken. Unatkozni sem kell közben, a hazai szalonok általában kétszemélyes medencéket tartanak fenn, ahová az ember egy jóbaráttal, barátnővel érkezik, akivel a kezelés alatt egy jó beszélgetést is folytathat.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »