Szintet lépett a magyar kormány az uniós forrásokat érintő, Brüsszellel folytatott egyezkedésben azzal, hogy több korrupcióellenes lépésről is döntést hozott: létrehoznak egy korrupcióellenes hatóságot, illetve egy Korrupcióellenes Munkacsoportot is (lásd keretes írásunkat). Mindez az Európai Bizottsággal hónapok óta tartó levelezés eredménye, amelynek a tétje nem kevesebb mint két jelentős uniós forrásból való részesedés. Az egyik a „rendes” hétéves keretköltségvetésből járó körülbelül 30 milliárd euró, amelynek lehívásához egy részletes stratégiai partnerséget kell „kitárgyalni” az Európai Bizottsággal – a megegyezés év végéig várható. A másik a Covid után létrehozott Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF), amelyből összesen 5,8 milliárd euró vissza nem térítendő támogatást, valamint 8-9 milliárd euró kedvezményes hitelt remél a magyar kormány.
Mindkét forrást alapjaiban érintheti az úgynevezett jogállami feltételességi mechanizmus eredménye, amelyet az Európai Bizottság áprilisban indított Magyarország ellen, és a kormánnyal történt hónapokon keresztül zajló egyeztetések után szeptember 22-én tárja majd az Európai Tanács elé a javaslatát. Mint Gyévai Zoltán EU-szakértő a Heteknek elmondta, ez az eljárás különbözik a Sargentini-féle jogállamisági jelentés elfogadásával elindult hetes cikkely szerinti eljárástól. Ennek megfelelően nem foglalkozik közelebbről például a sajtószabadsággal, a kisebbségek védelmével vagy a migránsok helyzetével.
„Ez az új eszköz az Unió pénzügyi és költségvetési érdekeit hivatott védeni. Lényegében azt tárja fel, hogy hol vannak olyan rendszerszintű és/vagy egyedi jogállamisági hiányosságok, amelyek miatt veszélybe kerül az uniós pénzek rendeltetésszerű felhasználása. Ha ezeket az adott tagállam nem tudja hatékonyan orvosolni, akkor van lehetőség a források egy részének vagy egészének felfüggesztésére, befagyasztására” – fogalmazott a szakértő, megjegyezve, hogy úgy tűnik, ezt a mechanizmust kifejezetten az Orbán-kormányra szabták, miután komoly aggályok merültek fel európai szinten azzal kapcsolatban, hogy a magyar miniszterelnök uniós pénzből épít ki tekintélyelvű rendszert.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »