hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Meghökkentő barlang- és alagútrendszerek világszerte
Föld alatti városok nyomában
Meghökkentő barlang- és alagútrendszerek világszerte

Az izraeli Bét Guvrin-Maresa Nemzeti Park legkedveltebb helyszíne a több száz harang alakú barlang egyike (Fotó: Shutterstock / PuzzlePix)

2021. 08. 12.
Hányszor fordult elő, hogy egy főtéren ámulva vesztünk el az építészeti csodák látványában, mit sem sejtve arról, hogy egy egész világ terül el lábunk alatt a föld mélyében? A legváratlanabb helyeken bukkanhatunk izgalmas történelmi hagyatékokra, amelyek felvehetnék a versenyt az Indiana Jones-filmek helyszíneivel is.

A katakombák eredetileg őskeresztény föld alatti temetőhelyként szolgáltak, azonban maga a kifejezés eredete vitatott. Egyes források a rómaiak korára vezetik vissza eredetét, ugyanis az ókori Rómában már használták a kümbai, azaz „verem” kifejezést, ahogyan a Via Appia mellett található mély verem is ezt a nevet kapta. Mivel a rómaiaknál törvény tiltotta a városon belüli temetkezést, a nemesi családok síremlékeit az országutak mentén húzták fel – a rabszolgák és plebejusok temetkezésére már nem ügyeltek. Mivel a családi sírboltokban egyre kevesebb hely állt rendelkezésre, egy másfajta temetkezési alternatíva vált szükségessé.

A zsidók ekkorra már alkalmazták a föld alatti temetkezést, ehhez a bevált módszerhez folyamodtak a rómaiak is. A családi sírboltokból ki­indulva vájtak föld alatti folyosókat, ezek oldalfalába vágott sírhelyekbe helyezték el lepedőbe tekert halottaikat. Idővel ezek a helyek is beteltek, új folyosók kialakítására volt szükség, a régiek alatt és fölött folytatták a munkálatokat. Így alakították ki azt a föld alatti rendszert, amit ma katakombáknak nevezünk.

Több mint temetkezési hely

Bár a katakombák elsősorban temetkezési helyeket tárnak fel a látogatók előtt, többféle titkot is őriznek. A már említett római katakombákban például egy egész – műalkotásokból álló – világ bontakozik ki a felfedezők szeme előtt. Különböző évszázadokból származó festmények, freskók díszítik a falakat. Három művészeti irány különíthető el a római katakombákban: a stilisztika, a realizmus és az ikonfestészet. Ezek további három fázisra oszthatók: a korai fázisú művészetre, amelyet követett az ószövetségi, majd az újszövetségi fázis. Az alkotások általában egy vagy több bibliai tematikájú történetet illusztráltak, a gyógyulás, a megváltás, illetve a feltámadás témaköreit érintve.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!