Olasz turista ajahuaszka szeánszon Peruban. Évente ezrek keresik fel a dél-amerikai dzsungelben található eldugott kis falvakat, hogy kipróbálják a hallucinogén „elixírt”.(Fotó: AP / Martin Mejia)
Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is adunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek: a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
Az emberiség számára évezredek óta ismert tény, hogy bizonyos növények és anyagok módosult tudatállapotot hoznak létre a fogyasztóikban. Az extázist, vagyis az önmagunkból való kilépést okozó szereket az ókorban szellemi élmények megtapasztalására, illetve az emberi lélek mélységeinek feltárására használták. Az ezekkel kapcsolatban használt „pszichedelikus” szó is azt jelenti, hogy olyan dolog, amely a lelket láthatóvá teszi.
A hallucinogén szerek ilyen célú fogyasztása széles körben elterjedt gyakorlat volt a primitív társadalmaktól kezdve egészen a legfejlettebb civilizációkig. A sztyeppék animista sámánjainak és az amerikai őslakos indiánoknak ugyanúgy belépőt jelentett a szellemvilággal való találkozáshoz, mint a tudományos gondolkodás alapjait lerakó görögöknek.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »