A Szétcsúszva program online felmérése – amelyben félezernél több 14 és 18 év közötti fiatal vett részt – azt mutatja, hogy a hazai középiskolások közel 80 százaléka 15 évesen vagy annál fiatalabb korban próbálta ki az alkoholt, és alig 3 százalékuk érintetlen még ezen a téren. A megkérdezettek csaknem negyede hetente egyszer, jellemzően hétvégén fogyaszt alkoholt, 7 százalékuk pedig hetente több alkalommal is. Összességében minden harmadik középiskolás rendszeresen fogyaszt alkoholt – derül ki a kutatásból, amely arra is rávilágít, hogy 14 éves korban vagy az alatt a kisebb településeken sokkal több fiatal próbálja ki az alkoholt, mint Budapesten.
A felmérésből az is kiderül, hogy a legtöbben (41 százalék) leggyakrabban égetett szeszt (pálinkát, gyomorkeserűt, rumot, vodkát stb.) fogyasztanak, és a válaszadók közel fele úgy gondolja, hogy ha iszik, akkor jobban ki tudja engedni a gőzt, minden negyedik kitöltő pedig csak alkohollal tud „ráhangolódni” a hétvégi bulira.
A felmérésben részt vevők közel kétharmada volt már másnapos, és közel ugyanennyien hánytak már alkoholtól. A válaszadók csaknem negyede jelezte, hogy alkohol hatására megváltozott a hangulata, depressziós, szorongó lett.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »