A Szovjetunió 1923-ban hozta létre a Hegyi-Karabah Autonóm Területet, amelyet hivatalosan Azerbajdzsánhoz tartozónak nyilvánított, dacára annak, hogy lakossága 95 százalékban örményekből állt. 1991-ben, a széthullás felé sodródó Szovjetunió gyengeségét kihasználva a két szemben álló fél megkezdte harcát a régió kontrollja felett. A konfliktus orosz közvetítéssel 1994-ben tűzszünet formájában véget ért, de az összetűzések ismételten fellángoltak.
2022 decemberében azeri „környezetvédő aktivisták” – az azeri kormány támogatásával – blokád alá vonták a két évvel korábban létrehozott lacsini folyosót, melyen csak a Vörös Kereszt, valamint az orosz békemegőrző egységek számára engedélyezték az áthaladást. 2023 nyarától már nekik se, sőt ellenőrző pontokat hoztak létre, és kiterjesztették a belépési tilalmat élelmiszer-, üzemanyag- és gyógyszerszállítmányokra egyaránt.
Szeptember 19-én az azeriek ismételten támadást indítottak. Az egy nap alatt végrehajtott „terrorellenes műveletben” döntő győzelmet arattak. David Babaján, a Hegyi-karabahi Köztársaság elnöki tanácsadója bejelentette, hogy a térségben élő örmények Örményországba költöznek, mert félnek az esetleges etnikai tisztogatástól.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »