1597-ben készült térkép a római kori Periplus Maris Erythraei állomásaival. Jól láthatók az afrikai Raptáig, illetve a Gangesz torkolatáig vezető útvonalak. (Forrás: Wikipédia / Abraham Ortelius: Theatrum orbus terrarum )
A kereskedők már Nagy Sándor indiai hadjárata előtt megjelentek India területén perzsiai és kis-ázsiai utakon érkezve. Amikor ugyanis a görögök szétzúzták a Perzsa Birodalmat, „szomszédai” lettek Indiának.
Ami azonban Nagy Sándort illeti, álma, hogy láthassa a Gangeszt, sohasem vált valóra. Bár a hüdaszpészi csatában még legyőzte a helyi királyt, Póroszt, ezt követően hadserege megtagadta tőle a további előrehaladást. A két kultúra találkozása ugyanakkor nemcsak árukereskedelmi kapcsolatot alakított ki, hiszen művészet vagy éppenséggel filozófia területén is hatottak egymásra. Nagy Sándor halála után a birodalmának örököseiként létrejött hellenisztikus királyságok szintén kereskedtek Indiával.
A római hódítást követően pedig Augustus reformjainak – és a megfelelő állapotú és hosszúságú utaknak – a hatására még élénkebbé vált a kereskedelem, amit szárazföldi és tengeri úton is folytattak Indiával.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »