Ez a trend leginkább a fiatal korosztálynál figyelhető meg. Az Egyesült Államokban egy 2021-es felmérés alapján a 18–34 éveseknek majdnem fele (46 százalék) negatívan ítéli meg a kapitalizmust, míg 2019-ben ez az arány még csak 38 százalék volt.
A kapitalizmussal szembeni kritikák felerősödésével egyúttal a szocializmus kezdett el egyre népszerűbbé válni, amely működőképessége melletti fő érvként a skandináv országokat szokták felhozni. Bernie Sanders, az Egyesült Államok szenátora (szociáldemokrata politikus – a szerk.) is azt állítja, hogy a térség azért sikeres, mert szocialista gazdaságpolitikát valósított meg. Az amerikai fiatal generáció szemében a szocializmusról már nem a Szovjetunió vagy Venezuela rémképe elevenedik meg, hanem a boldognak és kiegyensúlyozottnak tűnő skandináv országok.
Bár vannak eltérések, ezzel együtt Svédország, Finnország, Dánia és Hollandia gazdasági modelljét a szakirodalom átfogóan skandináv modellnek vagy északi modellnek hívja. Ezek az országok számos tekintetben valóban a világ élmezőnyébe tartoztak hosszú éveken keresztül. (Például alacsony munkanélküliség, magas várható élettartam, alacsony gazdasági egyenlőtlenség.) A sikernek mindig sok gazdája van, nem csoda, hogy a skandináv modellt is már számtalan kontextusban elemezték. Azonban kevés olyan régió van a világon, amelyet ennyire különböző módon értelmeznének.