Két nagyszerű regény íródott a témában. Az egyik Alex Haley Gyökerek című családregénye, a másik Harriet Beecher Stowe könyve, Tamás bátya kunyhója címmel.
Haley műve keletkezését tekintve egy szájhagyomány útján létrejött családtörténet, ahol a generációk anekdotákkal, énekekkel rögzítették az eseményeket. Összevetve az adminisztratív úton ellenőrizhető adatokkal, mindezt meglepő hűséggel tették. A szerző alaposan utánanézett: az angolszász világban az 1700-as évektől már komoly adathalmazzal rendelkeztek az állami intézmények.
A történet nem hosszú időt, körülbelül 160 évet ölel fel. Gyakorlatilag 1767-ben a család ősapjaként számontartott Kunta Kinte elrablásával indul, és 1927-ben, az író 7 éves kora körül ér véget. Azaz csak érne véget, mert a regény után a szerző sok oldalon át vonultatja fel a néha egészen elképesztő szerencsével folytatott kutatómunka eredményét, amit felnőttként az események alátámasztására tényként feltárt. Az író családja egyébként a mai napig oral historyként adja tovább a történetet az újabb és újabb generációknak.