Márk Tibor a fiatalkorúak börtönében. Ma már férjként és apaként beszél a fiataloknak arról, hogy mit veszíthetnek el, ha drogosokká válnak.(Fotók: Márk Tibor, Árral szemben)
Mint ismert, a kormány zéró toleranciát hirdetett drogügyben, elsődleges célként tűzve ki a hazai drogkereskedelem teljes felszámolását. A héten elfogadott törvényjavaslat értelmében nem tesznek majd különbséget a kábítószerrel, valamint a pszichoaktív szerekkel és „kotyvalékokkal” való kereskedés között, mindegyik eset bűncselekménynek fog számítani.
A hírek szerint az iskolai prevencióval kapcsolatban is változások várhatók, de ennek részletei még nem ismertek. Aktivisták szerint ezen a téren is lenne mit javítani, mivel a hazai drogprevenció hatékonysága és színvonala régóta elég vegyesnek mondható. Nem egyedülálló módon ez is gyakran egy kipipálandó, formális feladatnak számít az iskolákban, a témával foglalkozó szervezeteknek pedig a prevencióra szánt források lényegében évtizedek óta egy biztos pénzosztó csatornát jelentenek.
„Jelenleg is ez a helyzet, sokszor a pénzről szól minden. Több város kábítószer-egyeztető fórumára is elhívtak már, és mindegyiknél az volt, hogy elmondtam, mivel foglalkozom, beszéltem a hitemről is, mire mondták, hogy ez szép és jó. De azért ez egy zárt kör. Komoly pénzek voltak erre a célra, volt, ahol koncertet szerveztek belőle, és kinyomtattak hozzá egy szórólapot azzal, hogy ne drogozzál. Sajnos sokaknak fogalmuk sincs arról, hogy mi ez az egész, mit kellene csinálni, ki is vannak égve, nem ritka köztük az alkoholista sem. Ugyanakkor vannak nagyon pozitív kezdeményezések is ebben a szférában” – mondja Márk Tibor, aki tíz éve vezeti drogprevenciós szervezetét, az Árral Szemben a Jövőért Alapítványt, amelynek révén eddig 27 ezer fiatallal sikerült kapcsolatba kerülnie. Következő úti célja Érd lesz, ahol jövő héten a rendőrség megbízásából 1200 fiatalnak készül interaktív drogprevenciós felvilágosítást tartani.