Európa lett a világ kokainközpontja – állítja egybehangzóan több drogkereskedelemmel kapcsolatos jelentés is. Ezen belül Antwerpen számít a „kokainfővárosnak”, de Rotterdam és Hamburg kikötője is súlyosan érintett. „Az elmúlt négy évben Nyugat-Európában minden esztendőben rekordmennyiségű kábítószert foglaltak le, 2021-ben például 240 tonnánál is több kokaint. Ez azt jelenti, hogy rengeteg kokain jelent meg a piacon” – nyilatkozta a téma kapcsán a Euronewsnak Jan Op Gen Oorth, az Europol kommunikációs vezetője.
25 éve együtt - A Hetek jubileumi előfizetői akciójában a nyomtatott és online hetilap csomagra előfizetők között több mint 100 nyereményt sorsolunk ki. A fődíj egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.
Az ügynökség becslései szerint nagyjából évi 2000 tonna kokaint állíthatnak elő Dél-Amerikában – ennek jelentős része landolhat Nyugat-Európában. A robbanásszerűen növekvő kokainkínálat hátterében az áll, hogy Kolumbiában a Pablo Escobar utáni korszakban újra magára talált a kokaintermesztés és -előállítás. A lázadó csoportok leszerelése és a polgárháborút lezáró 2016-os békemegállapodást követően a drogkereskedők kisebb és rugalmasabb csoportokba szerveződtek, és elfoglalták a korábban nagy drogkartellek monopóliumába tartozó kokatermő területeket. Az „újhullámos” kokainkereskedők már nem az Escobar-féle bűnöző életstílust folytatják, hanem magasan képzett, tehetséges üzletemberek – írja az InSight Crime oknyomozó szervezet. Ennek megfelelően a gyártás és a kereskedelem különböző „munkafolyamataira” szakosodtak. Az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatalának adatai szerint Kolumbiában tavaly 204 ezer hektár kokalevél-ültetvényt azonosítottak, ami egy év alatt 43 százalékos növekedést jelent. Ráadásul Kolumbiához Peru, Bolívia és Ecuador is kezd felzárkózni a kokaintermesztésben.