hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Így vették ki a részüket a romák az 1848-as szabadságharcból
A hangszerük volt a fegyverük
Így vették ki a részüket a romák az 1848-as szabadságharcból

Forrás: Wikimedia Commons

2024. 03. 13.
A hazai cigányság kivette részét az 1848-as szabadságharcból, mindenekelőtt kiváló zenészeik toborzó-lelkesítő munkájának köszönhetően. A romákhoz kötődik a Nemzeti dal megzenésítése vagy a Kossuth-nóta megírása is. Nem véletlen tehát, hogy a magyar cigányzene a szabadságharc leverése után is a nemzettudat és az ellenállás kifejezője volt.

Amikor 1848 tavaszán égető kérdéssé vált, hogy a magyar nemzet képes-e önmaga megvédésére saját hadsereget kiállítani, az önkéntesek toborzásában óriási szerep jutott a cigány zenészeknek, akiknek a hegedűje többet ért minden szónál. Történészek szerint szinte valamennyi ‘48-as visszaemlékező fontosnak tartotta megemlíteni, hogy roma származású katonákkal – köztük tábori muzsikusokkal, fegyverkovácsokkal vagy épp honvédekkel – is szerencséje volt együtt szolgálni.

Pontos források híján nehéz lenne számszerűsíteni azt, hogy hány roma vehetett részt a harcokban. Egyes becslések szerint a mintegy 150 ezres magyar haderőben nagyjából háromezer, különféle szolgálatot teljesítő cigány származású katona lehetett. Ha így volt, akkor ez megfelelt az országos aránynak, hisz ami az összképet illeti, a 19. századi népesség-összeírások alapján az akkori, 13 millió lakosú Magyarországon 140 ezer és 270 ezer közé volt tehető a cigány kisebbség lélekszáma.

Cigány katonazenekarok

„A leginkább emlékezetes roma szereplőkké kétségkívül azok a zenészek váltak, akik közül sokan már kezdettől fogva a szabadságharc eseményeinek aktív résztvevői voltak. Ez nem volt új jelenség a magyar történelemben, hiszen már a Rákóczi-szabadságharcban is olyan cigány prímások, muzsikusok lelkesítették a katonákat, akik a szabadságharc leverése után külföldön is ismertek lettek, és nem hagyták feledésbe merülni a Rákóczi-indulót” – mondta el lapunknak Bársony János jogász, kisebbségkutató. Miként utalt rá, a 17. század elejétől egészen a 20. századig a cigány katonazenekaroknak a háborúkban és forradalmakban játszott hazafias szerepvállalása úgyszólván nemzeti hagyományunkká vált.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!