Tarantino egyik filmjében egy bárban egymásba botlik két társaság: álruhás angol kémek csoportja, illetve egy családi eseményt ünneplő német katonai osztag. Miután az egyik kém akaratlanul lelepleződik, az ivóban tartózkodók mind belekényszerülnek egy olyan helyzetbe, ahonnan már egyik fél számára sem marad igazán kiút. Amikor ez tudatosul, a szinte elviselhetetlenné váló feszültségnek egy vad tűzpárbaj vet véget. Ahogy minden elcsendesedik, kiderül, hogy szinte mindenki áldozatul esett az összecsapásban. Aki pedig véletlenül túlélte: az ő sorsa is megpecsételődött.
Szerencsére ez csak film, aminek a végén, ugyan óriási veszteségek árán, de győz a jó. A világgazdaságban olyan bonyolult helyzet alakult ki, ahol nem nagyon látszik a megoldás. Ráadásul mindenki belekényszerítette a másikat (és magát is) egy olyan szerepbe, ahonnan igen nehéz visszafordulni. A kisebb országok mozgástere pedig különösen beszűkült. A magyar gazdaság és a forint is kiszolgáltatott helyzetbe került, amelyből jelenleg nem lehet elegánsan, vagy nagyobb veszteségek nélkül kiszállni.
A magyar gazdaság kicsi és nyitott, szinte mindenből behozatalra szorul, ezért erősen ráutalt a nemzetközi kereskedelemre. A világgazdaságban a nyugati erőcentrum perifériájának számít. A gazdaság állapotára, növekedésére erős hatással van a nemzetközi környezet. Az orosz–ukrán konfliktusnak az egyik legjobban kitett ország, mivel földrajzilag is szomszédos Ukrajnával, valamint az orosz energiától való függősége is igen nagy, ami rövid távon nem változtatható. Ebben a helyzetben a forint árfolyamát az alábbi tényezők befolyásolják leginkább.