Már évtizedek óta közismert a közvélemény előtt, hogy az Egyesült Államok milyen kifinomult és kevésbé kifinomult módszerekkel próbálja meg az érdekei szerint befolyásolni egyes országok politikai, gazdasági, katonai folyamatait. Lényegében az ukrajnai háború kapcsán is rengeteg elemző, szakértő és számos politikus is felvetette az Egyesült Államok szerepét és felelősségét a putyini háború kirobbanásáig vezető útban. De a közelmúlt történelméből is rengeteg esetet lehetne említeni arra vonatkozóan, amikor a társadalmi változások, kormányválságok, tömegtüntetések mögött amerikai szálat véltek felfedezni az érintett nemzetek döntéshozói. A kedves Olvasó persze gondolhatná azt, hogy ezek a felvetések legtöbbször az összeesküvés-elméletek kategóriájába tartoznak, ám napjainkban az Egyesült Államok (s mellette sok más ország) szinte már titkot sem csinál abból, hogy az érdekérvényesítését a létező legmodernebb és leghatékonyabb módszerekkel: kulturális, média-, és politikai eszközökkel kívánja sikerre juttatni.
Ennek eklatáns példája a nyugati nagyhatalom Magyarországra akkreditált nagykövete, David Pressman is, aki szinte azonnal „bemutatkozott” a magyar közönségnek és a magyar politikának azzal, hogy jelezte, elődjénél jóval gátlástalanabb és nyíltabb eszközökkel próbálja meg alakítani a magyar politikát. Az efféle nagyköveti hozzáállás szöges ellentéte egyébként a magyar diplomáciai narratívának, mely szerint a nagykövetnek nem feladata az adott ország belügyeinek kommentálása és kritizálása, hanem kizárólag a magyar állam és érdekeinek a diplomáciai képviselete, valamint az országok közötti kapcsolat mélyítése és ápolása. Ehhez képest az Egyesült Államok magyarországi képviselete szűk két hónapon belül már a sokadik kritikát fogalmazza meg a kormány álláspontját, nyilatkozatait, hivatalos programjait illetően. Sőt, a kritikán jócskán túlmutatóan azokat egyenesen a putyini rendszerrel és a háborús bűncselekményekkel próbálják meg egy szintre hozni, összemosni – ilyet eddig csak az ellenzéki alternatív zugsajtó oldalain olvashatott az ember.
A nagykövetség által megosztott legutóbbi kampányvideójukban például a Hetek Kövér László házelnökkel készített interjújából vett idézettel próbálta meg azt a benyomást kelteni a magyar emberekben, mintha azt akár maga Vlagyimir Putyin nyilatkozta volna. A kiragadott idézetben Kövér László azt pedzegette, hogy nemcsak az orosz birodalomépítésnek van relevanciája, hanem a nyugatinak is, amellyel szemben szerinte Oroszországnak is vannak legitim biztonsági igényei, amiket figyelmen kívül hagyni „óriási hiba”.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »