Mindebben vélhetően a médiavezérelt tömegkultúra egyre erőteljesebb hatása mellett az intézményes egyházak gyengülése is szerepet játszik. Legalábbis erre utal, hogy még a vallásos világon belül is csökkent a hitüket az egyházukban gyakorlók száma, miközben a fiatalok között nőtt az úgymond maguk módján vallásosak aránya.
A legfrissebb Hungarostudy kutatás arra is rámutat, hogy a boldogság ma már nem egyenesen arányos a vallásossággal, mint korábban. A mai kor kihívásaival szemben mintha már nem lenne önmagában elég a felekezethez tartozás vagy az általánosságban vett vallásosság – kutatók is megerősítik, hogy leginkább a mélyen megélt, őszinte hit kamatozik az egyéni jóllétben (is).
Márpedig elnézve a világ jelenlegi állapotát, erre a fajta hitre minden korábbinál nagyobb szükség lesz a jövőben.
Jó hír, hogy ez nem lehetetlen: egyre nő a kisebb, de hiteles vallási közösségek vonzereje mind a fiatalok, mind az idősebb korosztály körében. Mint ahogy az is figyelemre méltó, hogy a magasan képzett fiatalok között az átlagnál nagyobb a hívők aránya: a tudományos és egyéb információs források nem képesek olyan érvényes válaszokat adni az élet legfontosabb és végső kérdéseire, mint a hit.
Vagyis a hitnek van jövője.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »