Augusztus 22. vasárnap volt az ellenzéki előválasztás jelöltállításának utolsó napja. Összesen 7 miniszterelnök-jelöltet, 13 jelölő szervezetet és 265 jelöltet vettek nyilvántartásba. Az ország mind a 106 választókerületében lesz választás, ám 11-ben csak egy jelölt indul, a maradékból 45-ben kettő, 50-ben három vagy több jelölt versenyzik a közös jelöltségért. Minden választókerületben szavazhatunk az egyéni jelöltekre, illetve a közös miniszterelnök személyére is. Előtte azonban a nyilvántartásba vett jelölteknek – az „igazi” választáshoz hasonlóan – össze kell gyűjteni a megfelelő mennyiségű támogató aláírást. Egyéni képviselőjelöltek esetén ez mindössze 400 aláírást jelent, miniszterelnök-jelölteknél 20 000 támogatóra van szükség, melyeket szeptember 6-ig kell az Országos Előválasztási Irodába benyújtani. A választás egyik nagy esélyesének tartott Karácsony Gergely kevesebb mint 24 óra alatt megszerezte a szükséges támogató aláírásokat.
Ugyan maga az előválasztás még odébb van (az előválasztás első fordulóját szeptember 18. és szeptember 26. között tartják), már a jelöltállításból is levonhatunk tanulságokat az ellenzéken belüli erőviszonyokra és törésvonalakra nézve. Ugyanis nem mindegyik párt volt egyformán kompromisszumkész: több mint 60 jelölt ülne be a DK és a Momentum frakcióiba is, míg az LMP kevesebb mint 30, a Párbeszéd mindössze 14 jelöltet állított az előválasztás hivatalos weboldalán található adatok szerint.
Emellett egyértelművé vált, hogy a hatpárti koalíció együttműködése továbbra sem konfliktusmentes. Több választókörzetben éles ellentétek rajzolódtak ki. Az egyik legharsányabb küzdelem Zuglóban várható, ahol Tóth Csaba MSZP-s politikussal szemben indul a Momentum színeiben Hadházy Ákos, az LMP korábbi társelnöke. Tóth Csabát támogatja az MSZP mellett a Jobbik és a DK is, zuglói civil szervezetek azonban Hadházy mellett álltak ki. Az aláírásgyűjtés első napján pedig egymás mellett standolt az Örs vezér terén a két jelölt, az aktivisták szóváltásba keveredtek, egyes híradások szerint az aktivistáik „összeugrottak”.