Covid-19-járvány címmel tartott konferenciát a Népegészségügyi Képző- és Kutatóhelyek Országos Egyesülete, neves szakértők és kormányzati tanácsadók közreműködésével. Következzenek a legfontosabb megállapítások, elsősorban Oroszi Beatrix, az ITM infektológiai monitoring team vezető epidemiológusa által elmondottak alapján.
A múlt heti robbanás tükrében a járvány kibontakozó második hulláma az elsőnél erősebbnek tűnik, és nagyobb kihívás elé állítja az országot. Most jóval inkább fontos, hogy az emberek fegyelmezetten betartsák az óvintézkedéseket, mint tavasszal, a járvány első hullámakor volt. Jelenleg ugyanis kijárási és egyéb korlátozások nélkül vágunk neki az újabb hullámnak, miközben leginkább az össznépi bezárkózásnak volt köszönhető, hogy tavasszal a járványgörbe ellaposodott, s Magyarország a világ legbiztonságosabb 20 országa közé került.
Most kombinált stratégiára van szükség: az alapvető óvintézkedések betartásán túl személyre szabottan kell alkalmazni a fizikai távolságtartást: például részleges vagy teljes home office, zárt értekezletek és egyéb csoportos találkozók kerülése, iskolai énekórák felfüggesztése, szabadtéri tanórák, csoportbontások stb. Oroszi hangsúlyozta: a társadalmaknak a lehető legbiztonságosabban, de mégis működniük kell, mert az oltóanyag még nem elérhető.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »