A Veritas Történetkutató Intézet a Magyar Közlönyben múlt héten megjelent kormányhatározat szerint a nemzettudatot és a nemzeti összetartozást hivatott erősíteni. A januárig felálló, Lázár János miniszterelnökséget irányító államtitkár alá rendelt műhely feladata lesz majd „a magyar közjogi hagyományok méltó módon történő bemutatása, valamint az elmúlt másfél évszázad sorsfordító politikai és társadalmi eseményeinek hiteles, torzításmentes feldolgozása”. Ennek keretében többek között „bemutatja a nemzetközileg is egyedülálló, több évszázados magyar országgyűlési hagyomány továbbélését az elmúlt másfél évszázadban”; történelmi arcképcsarnokot állít össze; szakpolitikai elemzéseket készít az elmúlt másfél évszázad modellértékű kormányzati erőfeszítéseiről; valamint vizsgálja például a korszak pártjait és elemzi a baloldal, jobboldal és a harmadik utasok viszonyát a töréspontot jelentő kérdésekben (család, vallás, nemzet, szabadság, választások, parlamentarizmus).
Azt még nem lehet tudni, hogy a Veritas költségvetése mekkora lesz, a hvg.hu egy korábbi összeállítása szerint azonban a kormány már eddig is 2 milliárd forintot költött intézetek és archívumok létrehozására. Ráadásul ezek működése sok esetben egyelőre hagy még némi kívánnivalót maga után. Ilyen a Nemzetstratégiai Kutatóintézet, a Nemzeti Örökség Intézete, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága vagy például a Molnár Tamás Kutató Központ.
Információink szerint az MTA Történettudományi Intézetében egyfajta tetemrehívásként értelmezték a Veritas megalapítását, és főként az verte ki a biztosítékot, hogy az intézet feladatainak megfogalmazásából úgy tűnik, a politika semmibe veszi a független történész szakma teljesítményét. Az intézeten belül pedig további feszültségeket okozott, hogy kormányzati oldalról megkerestek történészeket, hogy vállaljanak szerepet a Veritas felállításában.