Gidófalvy Attila
Az Erzsébet hídon tartott tüntetés résztvevőitől nyolc óra körül telefonon kapott tájékoztatást a Pannon Rádió arról, hogy eltorlaszolják a hidat a szavazatok újraszámlálását követelve – mondta el az MTI-nek Franka Tibor szélsőjobboldali újságíró, a PR szerkesztő műsorvezetője. Ezt követően a helyszínre küldték egyik munkatársukat, és élőben közvetítették a történteket. A műsor kapcsán az ORTT-hez számos panasz érkezett. Ezek szerint a PR hangneme uszító volt, a riporterek, műsorvezetők gyakorlatilag buzdították a hallgatókat a törvénytelen megmozduláson való részvételre. Ladvánszky Györgynek, az ORTT szocialista kuratóriumi tagjának indítványa nyomán a testület még aznap úgy határozott, hogy vizsgálatnak vetik alá az adó délelőtti műsorát annak tisztázására, megsértette-e a médiatörvényt. Győri Béla MIÉP-szóvivő, a rádióban 26 százalékos részesedést birtokló Bocskai Szabadegyetemért Alapítvány kurátora szerint az adó munkatársai csak a munkájukat végezték: információt szolgáltattak a hallgatóknak. "A szervezésben mi nem vettünk részt, csak közöltük, mint minden más rádió, hogy az események az Erzsébet híd után a Kossuth téren folytatódnak" – fogalmazott lapunknak Győri.
Amennyiben az ORTT-hez érkezett panaszok beigazolódnak, a PR már nem először fog összeütközésbe kerülni a médiatörvénnyel. Az adót működtető Gidó Média Kft. tulajdonosi szerkezete már sugárzásának megkezdésekor törvénytelen volt, ugyanis a cégben a Csurka István MIÉP-elnök által alapított, már említett Bocskai Szabadegyetemért Alapítvány 26 százalékos részesedést szerzett. A médiatörvény szerint a pártpolitikai befolyást célzó tulajdonosi részvétel tilos.
A törvénysértést az ORTT másfél évig "nem vette észre", majd idén februárban felszólította a PR-t, hogy harmincnapos határidővel szüntesse meg az összeférhetetlenséget. A rádió a határozat felülvizsgálatát kérte a bíróságtól, de – mint azt az ORTT sajtóosztályán lapunknak elmondták – a per még nem zárult le jogerősen. A testület két alkalommal pénzbírságot is kiszabott a Pannonra, de a rádió stratégiája ezekben az esetekben is ugyanaz volt: fellebbeztek, így a határozat nem emelkedett jogerőre és nem végrehajtható. Kérdésünkre, hogy mit "kell elkövetnie" egy rádióadónak ahhoz, hogy műsorszolgáltatási szerződését felbontsák, Vékony Évától, az ORTT szóvivőjétől megtudtuk: elvileg erre minden törvényszegés jogot biztosít, ám "ezen döntés meghozatala hosszas mérlegelés eredménye és a testület csak a legvégső esetben alkalmazza."
Így a PR tovább folytathatja az – elemzések és vizsgálatok szerint – antiszemita, kisebbségellenes, illetve szélsőséges hangnem? műsorait. Az üggyel kapcsolatban Nagy Feró rockzenész – aki korábban maga is a PR munkatársa volt – lapunknak elmondta: "Nagyon sajnálatosnak tartom azt, ami a rádiónál történik. Kihasználják a hallgatók információéhségét és közben embereket, társadalmi csoportokat bélyegeznek meg." A magát továbbra is nemzeti érzelműnek valló Feró szerint az adó leválasztása a MIÉP-ről azért lehetetlen, mert ez a párt biztosítja a szerkesztőség számára az anyagi fedezetet.
Többek szerint a kialakult helyzetért a rádióval túlságosan engedékeny ORTT is felelős. Ladvánszky György, az ORTT kuratóriumának szocialista tagja szerint a kuratórium többségben lévő jobboldali tagjai az ügyben elsősorban politikai szempontokat tartanak szem előtt. "A testületnek ezzel szemben kizárólag a médiatörvény betartatása lenne a feladata" – fogalmazott a Heteknek Ladvánszky.