Újhelyi István. Érdekli, hol a lé Fotó: MTI
– Várhegyi Attila nyilatkozta a napokban, hogy nagyon aggasztja őket a kormány néhány intézkedése a közszolgálati televízióval kapcsolatban. Ezen nem csodálkozom. A kormány intézkedései ugyanis arra irányulnak, hogy a közpénzekből való felelőtlen költekezésnek, megkockáztatom, esetleges törvénytelen felhasználásnak véget vetünk a köztelevíziónál. Tudjuk, milyen módon kapcsolódott be a Happy End Kft. és más fideszes cégek annak a pénznek az elköltésébe – összesen 24 milliárd forintról van szó –, amit a Fidesz-kormány négy év alatt ebbe az átláthatatlan struktúrába belenyomott. Ma már látjuk: gyakorlatilag a Fidesz gazdasági hátországának a pénzelése zajlott az MTV-n keresztül, eközben pedig a televíziót mind szakmailag, mind gazdaságilag tönkretették.
– Mi lesz azokkal a személyekkel, mint például Szabó László Zsolttal, Mendreczky Károllyal, akik első megközelítésben "képbe kerültek" az elköltött milliárdok kapcsán?
– Nem tudom megítélni, hogy személyesen kik felelősek a felelőtlen költekezésért, de biztos vagyok benne, hogy a megfelelő igazságszolgáltatási fórumok erről ítélkezni fognak az ügyben.
– Visszatérve még főleg a tévénél eltűnt milliárdokra, gazdaságilag miként lehet rendbe tenni a közszolgálati médiumokat?
– Nyilvánvalóvá vált, hogy tovább toldozgatni-foldozgatni nem lehet az MTV-t.
A struktúra, az intézmény teljes átalakítására van szükség, illetve meg kell állítani a felelőtlen költekezést. Ha az elmúlt négy évben néhányan nem szórják szét, illetve – újból megkockáztatom – nem viszik haza az említett összegeket, akkor az MTV modernizálása már megtörténhetett volna.
– Önök eltörlik az üzemben tartási díjat, ami gyakorlatilag a közszolgálatiság jelképe volt. Miért teszik ezt, és mi lesz helyette?
– Ez a rendszer rosszul működött, ugyanis az állam az elmúlt időszakban "kettős adóztatást" gyakorolt közszolgálati televízió fenntartására: egyrészt beszedte az üzemben tartási díjat, másrészt ezenfelül a költségvetésből szinte korlátlanul különítettek el összegeket erre a célra. Ez egy méltánytalan teher volt a magyar családoknak.
A mi terveink szerint a jövőben egy törvényben meghatározott konkrét összeg lenne mindig elkülönítve a költségvetésből a közszolgálati médiumok számára. El szeretnénk kerülni, hogy aktuális politikai alkuk során dőljön el, hogy mekkora összeget kap egy-egy csatorna.
– Hogy lehet hosszú távon biztosítani, hogy a politika ne telepedjen rá a közszolgálati médiumokra?
– A médiatörvény módosításával szeretnénk elérni a pártdelegáltak felügyeleti jogának visszavonását. A hatalomnak önkorlátozónak kell lennie. Egy banánköztársaságban értelemszerű, hogy a hatalom akarja megmondani még az esti mese címét is. Egy demokratikus államban azonban működnie kell a hatalmi önkontrollnak a közszolgálati csatornák felügyelete kapcsán. Hozzáteszem, az elmúlt négy év inkább egy banánköztársaságra hasonlított, mint egy demokratikus államra.
– Az elmúlt négy évben a közszolgálati tévé és rádió beállítottsága erősen diszkriminatív volt. Több társadalmi csoport, kisegyház – miközben tagjaik adójából finanszírozták ezeket a médiumokat – egyáltalán nem kapott teret e fórumon
– Az állami pénzen fenntartott közszolgálati csatornának az a feladata, hogy minden társadalmi réteg, kisebbség és természetesen a többség felé is szolgáltatást nyújtson. Éppen ezért egyetlen közszolgálati csatornán sem lehet helye a világnézeti, politikai ideológiáknak.
– Mi az Önök elképzelése az MTV-vel kapcsolatban? A jövőben inkább a kereskedelmi adók üzletpolitikáját kellene követnie, vagy akkor is maradjon meg az úgynevezett "minőségi" vagy rétegműsoroknál, ha ez a nézettséget nem növeli?
– Személyes véleményem szerint elképzelhetetlen, hogy a kereskedelmi csatornákkal a nézettség, a reklámpiaci verseny terén a közszolgálati televízió felvegye a versenyt. Értelemszerű, hogy egy Csehov- dráma színházi közvetítése a bevétel szempontjából nem tud versenyezni egy Schwarzenegger-filmmel, ugyanakkor az előbbire nagyon is szükség lenne. A fenntartáshoz szükséges összegeket ezért az államnak kell biztosítania.
Várhegyi sötét televíziója
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »