A történet dióhéjban: a mintegy 500 milliárdos dohánykereskedelmet állami eszközökkel újraosztották, az eddigi mintegy 40 ezer elárusítóhelyet „koncentrálták” mintegy ötezer úgynevezett nemzeti dohányboltra. Ezen üzleteken kívül máshol nem lehet dohányárut vásárolni. Ha egy településen nem nyert ilyen koncessziót például a Tesco, Spar vagy a Shell, akkor ott sem. Bár ezeket a dohányboltokat megpályáztatták, mégis úgy tűnik, hogy számos helyen fideszes politikusok feleségei, lányai, fiai, szűkebb és tágabb értelemben vett ismerősei, sőt szomszédai (!), valamint jobboldalinak tartott üzletemberek nyerték el a boltok működési engedélyét jelentő koncessziót.
Ráadásul a hvg.hu értesülései szerint a fideszes választókerületi elnökök véleményezhették a pályázókat a döntés előtt. Igaz, ezt a Fidesz cáfolta, azt állítva, hogy ezt nem lehet bizonyítani. Ennek ellenére az Origo portál is azt írta, hogy azt a faék egyszerűségű ukázt kapták szóban Rogán Antal és Lázár János embereitől a Fidesz választókerületi vezetői, hogy a koncessziós pályázatokon „lehetőség szerint fideszesek nyerjenek, jobbikosok és MSZP-sek pedig semmiképpen ne”. A héten egy szekszárdi fideszes önkormányzati képviselő is előállt azzal, hogy a tolnai megyeszékhelyen a polgármester a trafikpályázatok listájával érkezett a kormánypárti képviselők találkozójára, hogy véleményezzék azokat. A polgármester hazugságnak nevezte az állítást.
A helyzetet tovább „fokozza”, hogy az eddig 4 százalékos hatósági árrést a tervek szerint 10, vagy akár 12 százalékos mértékre változtathatják, azaz központilag árat emelnek, hogy mindenképp rentábilisak legyenek ezek az üzletek. Ez azt jelenti, hogy a mintegy 5oo milliárdos dohányforgalomra vetítve legalább 50 milliárdos hasznot hagyna az állam az általa kiválasztott üzemeltetőknél, akik nem kevesebb, mint 20 évre nyerték el a jogot a dohányforgalmazásra. Ez húsz év alatt 1000 milliárdos hasznot jelent az üzemeltetőknek.