A könyvet Mong Attila gazdasági végzettségű újságíró írta, aki az elmúlt évtizedekben elsősorban zsurnalisztaként tevékenykedett. Ez utóbbi előnye is a könyvnek, mert úgy dolgozta fel Magyarország fél évszázados gazdaságtörténetét, mintha egy érdekfeszítő riportot írt volna. A közgazdasági szakcikkekhez képest érezhető, hogy a könyvnek dramaturgiája van, nemcsak szakszerű és tényszerű ismereteket kíván közölni, hanem – egy jó újságcikkhez hűen – izgalmasan próbálja a témát eladni, mi több, igyekszik hatásvadász elemeket is használni, ami tényleg jót tesz a könyvnek.
Mong elsődleges célja a Kádár-rezsim gazdasági logikájának a megértetése, amihez kiindulópontként 1957. május 1-jét választotta, amikor a pártvezető a forradalom leverését követően először mert kiállni a tömeg elé. Igaz, nem szimpla kiállás történt, hisz százezer lelkes, tapsoló ember előtt Kádár János egyértelművé tette, hogy ő a győztes, vele új időszámítás kezdődött, és nem mellesleg nagy nyilvánosság előtt értelmezte az októberi eseményeket. Beszédében azt is kiemelte, hogy „az amerikai nagytőke által vezetett nemzetközi imperializmus” veszélyeztette a magyar néphatalmat.
Ehhez képest – ahogy azt a könyv lépésről lépésre kifejti – Kádár Jánosnak és a társainak folyamatos „játszmája” volt, hogy vesznek-e fel hitelt az Amerikát és így az imperializmust szimbolizáló IMF-től, vagy sem. A hivatalos csatlakozás 1982-es időpontjához képest már az akkori rezsimben is meglepően sokszor felmerült, hogy az IMF-től kérjenek segítséget az államcsőd elkerüléséhez. A Valutaalap mellett többször is az „amerikai nagytőkéhez” fordultak, amikor bajban voltak, és kaptak is pénzt. Egyre többet és egyre többször. Igaz, ezt itthon ameddig lehetett, végig titkolták.