Havi bruttó 210 és 220 ezer forint kereset az a határ, amely alatt rosszabbul, de felette jobban járnak a dolgozók - mondta lapunknak a Policy Agenda szakembere arra a kérdésre, hogy mit jelent Magyarországnak az egykulcsos adórendszer. A nettó béreket tovább apasztja az egészségbiztosítási járulék 1 százalékos emelése is.
Becslésük szerint a lineáris adózás, vagyis az egykulcsos adórendszer 500 milliárd forintos lyukat ütött a központi büdzsén. Tetézte ezt a kormány által elvárt béremelés és a cserébe nyújtott kompenzáció, mely további 170-180 milliárdos tehertételt jelent a költségvetésnek. „Mindenképpen elkerülhetetlen lesz az adórendszernek az átgondolt, a foglalkoztatottság bővítéséhez, a fiskális gondjaink megoldásához illeszkedő és a gazdasági növekedést elősegítő átdolgozása, reform szintű átalakítása" - tette hozzá az elemző. A nagy lépés tehát, melyet a kormány az egykulcsos adórendszer kialakításával megvalósított, nem a piacok által várva várt strukturális átalakítás volt.
Azért, hogy a nettó bérek csökkenése ne indítsa meg a fogyasztás lavinaszerű esését és a vele járó elégedetlenséget, a kormány rendeletbe iktatta a munkáltatóktól elvárt béremelést. Amennyiben a foglalkoztató úgy növeli meg a dolgozói bruttó bérét, hogy a tavalyi nettó bér az adóemelés ellenére is járjon, kompenzációként kedvezményt vehet igénybe a szociális hozzájárulási adóból.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »