Nem hasznosulnak kellőképpen az Európai Uniótól kapott százmilliárdok – összegezhető a lapunk által megkeresett szakértők véleménye. A források döntő többsége olyan területekre megy el, amelyek egyszeri látványos változást hoznak – mint például terek felújítása –, ám hosszú távon nem segítenek rajtunk. Hatalmas az önkormányzati lobbi befolyása, a források döntő részét ők szerzik meg. Mindezek miatt óriási lehetőséget mulasztunk el – fogalmaznak.
Adás van
Amiben jók vagyunk: a KPMG könyvvizsgáló felmérése szerint tíz közép-kelet európai ország körében vezetünk – már ami az uniós források időarányos felhasználását jelenti.
Mint az adatokból kiderül, 2009. október elejéig közel 3 ezer milliárd forintot nyertek meg a pályázók, ezen belül 11 930 szerződés született. Eddig az időpontig 520 milliárd forintot már átutaltak, és több mint 2 400 projektet lezártak a hivatalok.Mindemellett 239 nagy jelentőségű kiemelt projektre kötöttek szerződést 1 400 milliárd forintot meghaladó értékben. E tekintetben is élenjárók vagyunk a régióban, hiszen Lengyelország után a második legtöbb nagyprojektet nyújtottuk be.
A kifizetések terén már nem ennyire szép a helyzet. A 2007 és 2009 közötti időszakban a források negyedét, mintegy
3,4 milliárd eurót fizettek ki csupán a nyertes pályázóknak. Ez a hétéves periódus alatt rendelkezésre álló pénz 10 százaléka. Ezzel az eredménnyel csak az ötödik helyen állunk a régióban. Mint eddig is, most is Lengyelország, Románia és Bulgária a legkevésbé aktív, ők kötötték meg a legkevesebb szerződést, míg a legaktívabb ország Szlovénia és Litvánia.
Az unió társfinanszírozásával megvalósított projektek öt kategóriája közül Magyarország a régiós gyakorlathoz hasonlóan a támogatások legnagyobb részét a közlekedés-, gazdaság-, illetve vidékfejlesztésre vette igénybe. A vállalkozók által leginkább bírált felosztás szerint a gazdaságfejlesztés keretén belül elérhető 847 milliárd forint közel egyharmadát lehívtuk. 2007 óta mintegy 10 000 vállalkozás részesült ebből a támogatási formából – derül ki az OTP Bank tanulmányából.
Az érem másik oldala
Amiben nem vagyunk jók: bár hatalmas összegekről, több ezer milliárdról beszélünk a hétéves ciklus alatt, kérdéses a támogatás felhasználása, hasznosulása.