Mennyiben ért egyet Soros György állításaival? Valóban akkora veszélyt jelent az unió széttagoltsága, hogy a jelen válságos időszak keltette pénzügyi gondok már nem kezelhetők? Valóban elsodorhatja a válság az eurót?
- Alapvetően nem értek egyet a felvetéssel. Az azonban tény, hogy a válságkezelés miatt számos EU-tagországban hatalmasra duzzadt az államháztartási hiány és az államadósság, s ennek a problémának a kezelésére nem készült fel az unió. Kiderült, hogy az a pénzügyi szabályozás, amit a kezdetekkor megalkottak, a válság idején nem hatékony. A helyzet az, hogy Brüsszelnek egyelőre nincsen receptje a mostani helyzetre.
Az is hozzá tartozik az igazsághoz, hogy amikor lefektették az eurózóna elvi alapjait, a tagállamok leszögezték, hogy fiskális gondok esetén nem segítenek egymásnak. Alaptétel, hogy a maastrichti kritériumokat minden tagországnak be kell tartania, és nem nyújtanak segítséget annak a tagországnak, amely nem tartja be a játékszabályokat. A válság kezelése azonban hatalmas kiadásokat igényelt a kormányok részéről, így még erős, stabil államokban is a duplájára ugrott a deficit, azaz akaratlanul sem tartják be a játékszabályokat. A problémát tetézi, hogy az államadósság piaci finanszírozása sem megy a kilencvenes években megszokott könnyű módon. Ha pedig a magas deficit és államadósság miatt egy tagország eljut az államcsőd reális veszélyéig, akkor ha tagja az eurózónának is, magát az eurót is megrendítheti.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »