Mikulás Dzurinda szlovák miniszterelnök Fotó: Somorjai L.
Ivan Miklos pénzügyminiszter szigorú költségvetési tervet dolgozott ki az elkövetkező három évre, amely elsősorban az euró mielőbbi bevezetését tartja szem előtt. A környező országokkal ellentétben nem számol a gazdasági növekedés visszaesésével, a terv szerint tartható az évi átlagos 5,7 százalékos emelkedés. A költségvetés továbbá átlag 2,2 százalékos éves inflációt prognosztizál,
amely a jelenlegi mutatóból indul ki: 2005 első nyolc hónapjában az éves pénzromlás mértéke kevesebb mint 2 százalékos volt (ezt az eredményt azonban még erősen befolyásolhatja a kőolaj árának jelenlegi folyamatos emelkedése). Az előirányzott reálbér-növekedés évi 4-5 százalék, valamint éves szinten 1 százalékkal az állástalanok számát is csökkentenék. Az adónak és közterheknek a GDP-hez viszonyított mértéke már jelenleg is az egyik legalacsonyabb az Európai Unión belül (a bruttó hazai össztermék 28,6 százaléka ebben az évben), a várható további csökkenéssel a közeljövőben Szlovákiában lehet a legalacsonyabb.
A maastrichti kritériumok közül Szlovákia 44,3 százalékkal már 2003-ban teljesítette az államadósság nagyságára vonatkozó kitételt, amelynek felső határát a GDP 60 százalékában állapították meg, 2006 végére 38,3 százalék várható. Az egyik legfontosabb feltétel, a fiskális deficit GDP-hez mért nagyságának betartása már komolyabb erőpróbának tűnt, és mégis, a 2002-es 7,2 százalékról 2005-ben várhatóan már csak 3,15 százalék lesz, ebben az ütemben 2006-ra már ez a mutató is elérheti a megkövetelt 3 százalékos szintet.
Az eredmények elsősorban Ivan Miklos nevéhez kapcsolódnak, aki az első Dzurinda-kormányban a gazdasági ügyekért felelős miniszterelnök-helyettes volt, majd pénzügyminiszter lett a második kormányzati ciklusban, így hét éve megszakítás nélkül dolgozik Szlovákia gazdasági felzárkóztatásán. Ebben a hét évben a jobboldali kabinet hatékonyan levezényelte a széles kör? és nagyszabású változást hozó adóreformot, és szigorúan betartatta a költségvetés sarokszámait. Az eredmények Miklost igazolják, az adócsökkentés és az egyenadó bevezetése (19 százalék) például már az év elején meghozta gyümölcsét: 2005 első félévében több adó folyt be a vártnál.
A kedvező adókörnyezet és más vállalkozóbarát, befektetéstámogató intézkedések hatására több nagy társaság választotta az elmúlt időszakban Szlovákiát, hogy gyártóüzemeiket az országba telepítsék. Ezt méginkább megerősítendő, Miklos (aki egy hónapja ideiglenesen a gazdasági miniszteri posztot is betölti) pontos, mindenki számára átlátható és egységesen alkalmazott szabályrendszert dolgozott ki a külföldi befektetések kormány általi támogatásáról. A Kia-Hyundai autógyár körül kialakult helyzet – az előzetes 7,4 milliárd szlovák korona helyett még 5,7 milliárd, kormány általi támogatás kell a több mint 1 milliárd eurós befektetés megvalósulásához – is mutatja ennek szükségességét. A nagy külföldi vállalatok megtelepedésétől és a makrogazdaság megszilárdulásától joggal elvárható a nagyobb béremelkedés és a munkanélküliség csökkenése is, ezen a két területen Szlovákiának nagy a lemaradása. A reformok negatív hatását átszenvedő, az életszínvonal érezhetőbb emelkedését egyre türelmetlenebbül váró lakosság ezt a jövő évi választásokon kérheti majd számon a jelenlegi kormánytól.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »