Nem sokkal ezelőtt az amerikai gazdaságban még a minden áron való növekedés volt a kulcsszó. Úgy tűnt, a befektetők mindent megadnak a csillagászati növekedési számokat produkáló cégek részvényeiért, a cégvezetők pedig mindent meg is tettek, hogy ezeket a számokat néha megalapozatlan, óriási öszszegeket felemésztő cégfelvásárlásokkal, és ha kellett, könyvelési csalásokkal is, de kihozzák a cégből. Érdekes tanulmányok jelentek meg az utóbbi időkben egyes, üzleti elméletekben igencsak képzett cégvezetőkről, akik megalomániája, valamint cégük csődjének összefüggései egyre nyilvánvalóbbak voltak.
Az Enron, a WorldCom, a Tyco és a többiek bombasztikus növekedési történeteinek gyors rémtörténetbe fulladása azonban jó időre mélybe taszította a befektetői bizalmat, és ezzel a részvényárakat is. Tisztul a piac. A nem kevés pénzüket vesztett, de legalább kijózanodó befektetők ma újra a korrekt, valós értékeket felmutató cégek papírjaiba menekítik megmaradt pénzüket. Az elmúlt év során több mint 46 milliárd (!) dollárt vontak ki a gyors növekedés? cégekre specializálódott befektetési alapokból, és több mint 77 milliárd (!) dollárt fektettek olyan alapokba, amelyek úgynevezett "érték" részvényekre (value stock) specializálódtak.
Az elmúlt hónapokban végbement tisztulási folyamat eredménye lehet az is, hogy a közelmúltban benyújtott tőzsdei vállalati eredmények már nem fedtek föl újabb kínos "kreatív" könyvelési technikákat. A száz leggyorsabban növekvő cég listáján így idén nem dőltek meg újabb rekordok. Az élet visszatért a realitások talaján álló, azonban így is szép növekedési számokat felmutató kerékvágásba. A leggyorsabb száz cég 1999-es átlagos 63 százalékos növekedési rátája ugyan visszaesett 42 százalékra, a részvényenkénti hozam átlaga 69-ről 48 százalékra, de ezek még így is kimagasló, és nem utolsósorban, valóságos eredmények!
Amerika azonban továbbra is Amerika maradt. Az egy éve tartó szűk esztendő ellenére is sikerült néhány cégnek az amerikai álmot beváltania. Az újabb lejtmenet után a Hot Topic kiskereskedelmi lánc a világhálón keresztül is megrendelhető, extra méret? női ruháival tarol, a P. F. Chang\'s kínai gyorsétteremlánc pedig sikerrel tört be egy újabb, jelentős növekedés előtt álló piacra, ahol most már a kínai nemzeti konyha remekeit is gyorskiszolgálásban élvezheti a mindig rohanó Amerika.