„Még mindig nagyon sok családban tabu a pénz – tudtam meg Himer Csilla pénzügyi nevelőtől –, nem illik beszélni róla. Ez pedig menekülő embereket eredményez.” A gyerekek a családi gyakorlatból így is sokat megtanulnak, és leveszik a szülői mintákat, de ahogy sok más területre igaz, a pénzzel sem – sőt pláne nem – jó csupán ösztönösen bánni. A pénzügyi intelligencia fejlesztése több mint egy évtizede népszerű téma Magyarországon is, a bestsellernek számító Gazdag papa-sorozat könyvei az olvasó emberek széles táborát elérték már, gyerekek számára azonban kevés ilyen témájú kiadvány található a könyvesboltokban. Himer Csilla a Pénzmesék-sorozattal ezt a hiányt igyekszik pótolni, méghozzá az alapoknál kezdve: nagycsoportos-kisiskolás gyerekekre koncentrálva. A szépen illusztrált mese- és foglalkoztató könyvek egy folytatásos történetbe ágyazva ismertetik meg az alapokat a kicsikkel jól fogyaszthatóan, gyereknyelven, nem túlzottan tanmeseszagúan. A történetet feladatokkal dolgozhatják fel a gyerekek, és innen elindulhat a beszélgetés is.
Nehéz erről a témáról úgy írni, hogy az gazdaghoz, szegényhez egyaránt szóljon. Himer Csilla úgy közelít a pénzhez mint eszközhöz, jobbára értéksemlegesen. „Funkció szempontjából a pénz semmiben sem különbözik a tésztaszűrőtől. Legfeljebb az egyenértékűsége miatt fontosabb nekünk” – mondja az írónő.
A történet központi gondolata a takarékosság, és azt igyekszik kedvesen bemutatni, hogy ha önfegyelmet gyakorlunk, és félreteszünk, akkor nagyobb anyagi célokat is elérhetünk. Mivel a vágyak beteljesülésének késleltetése amúgy is ennek az életkornak az egyik „tananyaga”, nevelési célja, az időzítés éppen megfelelő.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »