A hat négyzetkilométeres Zala megyei Nagypáliban négyszázharmincan élnek. Minden hetedik emberre jut egy nyertes pályázat… A falu hatszáz éve még Pály néven szerepelt a dokumentumokban. A név kötelez. Pály, a nyertes pályázatok falva. A több száz hektárnyi erdő, szépen művelt földek, szőlőskertek között, egy völgyben fekvő szép kis község jelentős népességnövekedése is folytatódik nemsokára. Egy fiatal házaspárnak a Petőfi utcában ugyanis hármas ikrei születnek. Ünnepi pillanat lesz ez Nagypáliban, mint minden születés – mondta el a Heteknek Szita Gabriella jegyző.
A zalaegerszegi kistérséghez tartozó faluban nincsen pártoskodás. Nem vették át, nem képezték le a hazai széttagozódást. De mondhatjuk így is: Nagypálit nem sikerült megosztani. Az itt élők otthonuknak tekintik a települést, azt keresik, miben tehetik közösségük életét még jobbá. Közös vonásuk: büszkék a falujukra. Odaállnak a rászorulók mellé, nem hagyják egymást egyedül a bajban. Például egy hajdan igen jókezű asztalosmestert, aki mára nagyivó lett, nem hagytak hajléktalanná válni, segítettek megőrizni otthonát.
A Napra lehet nézni
Ahogyan az egész Zalai-dombságban, Nagypáliban is igen magas a napsütéses órák száma. Ennek – és az innovatív lelkesedésnek – megfelelően a településen 315 négyzetméternyi napkollektor gyűjti az energiát, és mintegy 5200 wattos a napelem-kapacitás, ebből 900 watt lakóházaknál, magánkézben működik. (A napkollektor a használati meleg víz előállításában segít, a napelem pedig elektromos áramot termel.) Köcse Tibor polgármester a prágai parlament épületében vette át a megújuló erőforrások hasznosításában élen járó európai településeknek járó RES Champion (Megújuló Energiák Bajnoka) kitüntető címet. Első helyen Kronprinzenkoog (Németország), második helyen Nagypáli, harmadik helyen Dobbiaco (Olaszország) végzett. Azért versenyeztek egy kategóriában a dobogósok, mert ötezernél kevesebben lakják őket – a versenyben 3500 település mérette meg magát. A napenergia- és biomassza-felhasználást népszerűsítő programban a résztvevők együttesen közel 2 millió négyzetméter napkollektor-felülettel, 3000 megawatt napelemes kapacitással és 1100 megawatt biomassza-hasznosítással büszkélkedhetnek.
A Napkorona Bajnokságban is 2. helyezést ért el Nagypáli, a közeli, szintén zalai tájon fekvő Dötk előzte meg őket. A versenyben azt értékelték leginkább, hogy egy lakosra mekkora napkollektor-felület jut négyzetméterben.
Mondanunk sem kell, hogy a megújuló energia szükségességét Nagypáliban is az energiaárakban, a gázimportban fellépő bizonytalanságsorozat indokolja. Ugyanakkor itt nemcsak
a gazdasági megfontolások, hanem a tudatformálás is fontos szerepet játszik. Az önkormányzat célja, hogy a környezetkímélő rendszereket minél több nagypáli háztartás átvegye. Ékes példa erre, hogy a falu polgármesteri hivatalában esővízzel működik a vécéöblítő. (Egy négyszemélyes családban átlag 150 liter csapvizet használnak el naponta. A szürkevízzel – tehát nem ivóvízzel – kiváltható mennyiség ebből 70 liter.)
– Mit szólsz a zöld fejlesztéshez? – kérdeztük a lakóligetnél egy fiútól.
– A zöld szín a magyar zászló része, tehát itt is természetes – válaszolta nevetve, kezét széttárva.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »