Kolompárék százhúsz négyzetméteres háza. Ötszázezer forintért szerezte meg a vevő Fotó: S. L.
Baranyi Sándor, a lajosmizsei cigány önkormányzat elnöke
– Hány család érintett ebben az ügyben?
– Ismereteink szerint több mint negyven, de nem csak romák, sőt többségében nem romák. Mi hat cigány családról tudunk, akiknek a házát elárverezték, még 2000-ben. Akkor sajnos nem volt még Lajosmizsén olyan cigány önkormányzat, amelyik ezt az ügyet felvállalta volna, ezért csak most kerülhet sor jogorvoslatra. Felvettük a kapcsolatot az Országos Cigány Önkormányzattal, amely vizsgálatot indított az ügyben, jogi képviselője pedig három család nevében várhatóan pert indít.
– Miért került sor a házaik elvárverezésére?
– Az érintett családok többsége még a kilencvenes évek elején vett fel néhány százezer forint kölcsönt, amit utána – munkájuk elvesztése miatt – nem tudtak törleszteni. Az évek során az adósságok több millió forintra nőttek, a hitelintézetek pedig kérték a végrehajtást
– Mégis mire számítottak? Ez mindenkivel megtörténik, aki nem fizet.
– Ez egyértelmű, de azért az több mint érdekes, hogy hat- meg kilenc millió forintot érő házakat 400-500 ezer forintért árvereztek el, és az ingatlanokat minden esetben ugyanaz a személy, Kiss Géza vásárolta meg, az árveréseken egyedül ő jelent meg. Az önkormányzat illetékese, aki az értékbecslést végezte, látatlanban állapította meg a házak értékét. Így fordulhatott elő, hogy mondjuk egy háromszobás, téglából épült házat kétszobás vályogházként árvereztek el. Szerintünk ez tudatosan történt.