Jogi szempontból a Netanjahu elleni vádemelés létjogosultsága igencsak megkérdőjelezhető. Nem volt még példa arra, hogy kormányzó miniszterelnököt vádemelés alá vonjanak. YifaSegal, az izraeli International Legal Forum (Nemzetközi Jogi Fórum) igazgatója lapunknak elmondta, hogy a vád alapját képező témák a politikusoknak többé-kevésbé általános eljárási szokása világszerte. Ennek ellenére igen súlyos jogvita alakult ki az ügy kapcsán, pedig a szakértő szerint nem szabadna elfeledni: a büntetőjog egyik alapelve, hogy nem büntethető valaki megfelelő figyelmeztetés vagy jogértelmezés hiányában.
Az egy éven belül harmadjára megtartott országos választások okozta frusztráció tovább terheli ezt a kérdéskört a szélsőséges irányba. Felmerül a kérdés sokakban, hogy vajon meg lehet-e választani egy politikust úgy, hogy vádeljárás alatt áll?
Segal ezt a furcsa helyzetet azzal magyarázza, hogy sokan naívan viszonyulnak az igazságszolgáltatási rendszerhez: „Ne feledjük, hogy a jogászok is végső soron csak emberek, akiket befolyásol a saját politikai nézetük. Természetesen a legtöbb szakmabeli elhiszi magáról, hogy tud ezekben disztingválni, de ez valójában igen nehéz.” A jogászok politikai részrehajlását azonban meglehetősen nehéz konkrét bizonyítékokkal igazolni.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »