Miközben a világ a koreai nukleáris helyzet és a téli olimpia miatt figyel Dél-Koreára, Szöulban meghozták az első bírósági ítéletet az ország modern történetének egyik legnagyobb belpolitikai botrányában. Az ügy két főszereplője Pak Gun Hje, aki Dél-Korea első női elnöke volt egészen addig, amíg tavaly tavasszal idő előtt kényszerült távozni hivatalából (szintén precedenst teremtve), illetve a semmilyen hivatalos státusszal nem rendelkező, ám annál nagyobb befolyással bíró spiritiszta tanácsadója, Csoj Szun Szil. Utóbbit a napokban elsőfokon 20 év börtönbüntetésre ítélte a bíróság hatalommal való visszaélés, vesztegetés és kormányzati ügyekbe való beavatkozás miatt.
Az ítélethirdetéskor a bíró úgy fogalmazott: az egykori tanácsadó az elnökasszonyhoz fűződő, „régóta tartó személyes kapcsolatát” kihasználva vállalatokat kényszerített arra, hogy támogassák az ő alapítványait, amelyektől személyes bevételei is származtak. Több mint 13 millió dollárt kapott ilyen módon a Samsungtól, illetve a Lotte nevű kiskereskedelmi cégcsoporttól. (A tárgyalások során kiderült: az elektronikai cégóriás több millió dollárt költött például lovak és lovas felszerelések vásárlására, amelyeket Csoj lánya használt edzései során; a Lotte elnöke pedig dollármilliókat adományozott egy sportközpont felépítésére – cserébe engedélyt kapott a kormánytól vámmentes üzletek beindításához.)
Ezen kívül – bár nem volt hivatalos titulusa, és nemzetbiztonsági átvilágításon sem ment keresztül – a tanácsadó számos hivatali kérdésbe beavatkozott, mint például a kabinettagok vagy a nagykövetek jelölése – mint ahogy az elnök számos beszédét is ő szerkesztette. A bíró indoklása szerint Csoj cselekményei különösen súlyosnak minősülnek annak fényében, hogy milyen nagy anyagi haszonra tett szert, milyen súlyos zavarokat okozott az állam működésében, és mekkora hátrányt okozott a koreai embereknek. (Az ügy kipattanása nyomán kitört tüntetések megrengették az Ázsia negyedik legnagyobb gazdaságával rendelkező országot, és az elnök parlament általi eltávolításához vezettek.)
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »