Elmaradt az újabb pofon Brüsszelnek. A Brexit és Donald Trump megválasztása után a holland választásokon végül nem lett fordulat: nem Geert Wilders győzött, hanem a jelenlegi kormányfő, méghozzá meggyőző fölénnyel. Mark Rutte egyes elemzők szerint Törökországtól kapta a „szép ajándékot”. Az előzetes közvélemény-kutatások alapján ugyanis sokáig úgy tűnt, nem sikerül elsőként befutnia. Az Ankarával kirobbant diplomáciai viharral azonban hirtelen megváltozott minden, és Rutte népszerűsége megugrott. Méghozzá úgy, hogy a bevándorlásellenes Wilders táborából sikerült szavazókat a maga oldalára állítania. Igaz, a párt eredménye elmaradt a korábbitól, ami leginkább az évek óta tartó megszorításoknak tudható be.
A kormányfő most hónapokig a koalíciós tárgyalásokkal lesz elfoglalva, a parlamenti többséghez ugyanis legalább három másik pártra lesz szüksége. Választék bőven van, az előzetes eredmények szerint ugyanis 13 párt jutott be a parlamentbe. Mostani koalíciós partnerére, a Munkáspártra nem igazán számíthat, mert a párt minden eddiginél rosszabbul szerepelt. Csak 9 képviselői székre futotta nekik, ami történelmi mélypontnak számít – főleg a legutóbbi eredményéhez képest, amikor 38 mandátumot szereztek.
Rutte potenciális koalíciós partnere lehet a voksolás egyik legnagyobb nyertese, a Zöld Baloldal, amely eredményével a legnagyobb baloldali tömörüléssé nőtte ki magát. Vezetőjük egy karizmatikusnak tartott 30 éves férfi, Jesse Klaver, akit sokan Justin Trudeau kanadai miniszterelnökhöz hasonlítanak.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »