A drámai sajtóvisszhang és a tüntetések dühös jelszavai közepette érdemes néhány alapinformációt pontosítani. Az elnöki rendelet nem vonatkozik amerikai állampolgárokra, függetlenül attól, melyik országból akarnak beutazni. Igaz, a határvédelmi hatóságok kikérdezhetik az ilyen beutazókat, például ha valaki amerikai útlevéllel ingázik Líbia és az Egyesült Államok között, de erre eddig is megvolt a joguk. A nem amerikai állampolgárok azonban nem kaphatnak beutazási vízumot az érintett hét országból. A munkavállalási engedéllyel (zöld kártyával) rendelkező személyeknek előzetesen az amerikai konzulátuson kell jelentkezniük, ha ki vagy be akarnak lépni az Egyesült Államokba.
Egyes repülőtereken káosz alakult ki a beutazási korlátozások miatt, de Trump ezt egy Twitter-üzenetében nem a rendelet következményének, hanem a Delta Airlines légitársaság számítógépes rendszerhibájának tulajdonította. Bár sokan muszlimellenes diszkriminációról beszélnek, a rendelkezés nem tesz semmilyen különbséget vallási alapon a beutazók között, és keresztény családokat is feltartóztattak a repülőtereken. A médiában többen összekeverték Trump kampánykijelentéseit és a tényleges rendeletet, ugyanis az elnök egyik, jelöltként elmondott beszédében „muszlimokkal szembeni teljes beutazási tilalmat” ígért. Ettől még számos egyéni sérelmet okozott már eddig is a rendelkezés, például olyan személyektől tagadták meg a repülőtéren családostól a beszállást, akik évekig tartó menekültügyi eljárás után épp most utazhattak volna legálisan az Egyesült Államokba, így azonban egy harmadik országban ragadtak. Érkeztek hírek arról is, hogy iráni diákok nem térhettek vissza a téli szünet után az Államokba, és high-tech cégek is védelmükbe vették munkatársaikat, akiket a korlátozások érinthetnek. Tim Cook, az Apple igazgatója kijelentette, hogy nem támogatják az elnöki rendeletet.
A rendelettel kapcsolatos kritikák másik indoka, hogy miért pont ezt a hét országot (Irak, Irán, Líbia, Szomália, Szudán, Szíria, Jemen) sújtotta Trump a rendeletével. Ha az elmúlt negyedszázad legsúlyosabb terrortámadásait nézzük, az elkövetők egy-két kivétellel nem ezekből az országokból származtak (lásd keretes összeállításunk), így a lista önkényesnek, sőt félrevezetőnek tűnhet, mintha Trump a hét célországot bűnbaknak használná arra, hogy elterelje a figyelmet olyan államokról, mint Szaúd-Arábia vagy az öbölországok, amelyek szintén a nemzetközi terrorizmus melegágyai. Valójában ezt a hét konkrét országot a Trump által kiadott elnöki rendelet meg sem nevezi. Nem figyelmetlenségből, hanem azért, mert ugyanezt a vízumkorlátozási listát már az Obama-kormány bevezette, így a jelenlegi rendelet csak hivatkozik a korábbi, 2011-es, a demokraták által is megszavazott jogszabályra. Trump egy másik Twitter-üzenetében arra is hivatkozott, hogy a 325 ezer beutazóból csak 109 személyt érintettek a korlátozások.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »