Nem okozott meglepetést, hogy Basescu a Népi Mozgalmat választotta, hiszen eddig sem titkolta, hogy rokonszenvezik velük. Romániában a PMP-t gyakorlatilag eddig is Basescu pártjaként emlegették. Tavaly az elnökválasztáson ennek a pártnak a jelöltjét, Elena Udreát támogatta Basescu, miután ő már nem vehetett részt a megmérettetésen. Már elnöki mandátumának a végén is arról beszéltek a hozzá közel állók, hogy nem vonul nyugdíjba és nem kezd memoárírásba, hanem hamarosan visszatér a politikába. Erre nem egészen tíz hónapot kellett csupán várni, és a jelenleg előzetesben lévő volt fejlesztési miniszter, Udrea örökébe lépett a párt élén.
A román exelnök elmondása szerint azért tér vissza, mert elnöksége alatt, bár sikerült „megrendítenie a rendszert”, de nem tudta azt teljesen megdönteni, így kénytelen tovább is a politikai ringben küzdeni Románia jövőjéért. A Népi Mozgalom Pártot ezen a néven két éve szervezték meg az akkor még államfő Basescu legközelebbi hívei, miután korábbi pártja, a Demokrata Liberális Párt (PDL) már nem volt hajlandó követni az államfő útmutatásait. A PMP mostani kongresszusán Népi Mozgalomra (MP) egyszerűsítette a párt nevét, és Eugen Tomac korábbi elnököt ügyvezetővé választotta. A párt korrupciós perekbe bonyolódott első elnöke, Elena Udrea, aki miatt Basescu hátat fordított a PDL-nek, nem jelöltette magát semmilyen tisztségre. „Erkölcsi kötelességem, hogy a párt mellett maradjak, mindaddig, amíg a régi rendszer képviselői nem fogják többé befolyásolni a gazdasági és társadalmi életet, de főleg a politikai döntéseket” – jelentette ki a volt államfő a pártelnökké választását követő sajtótájékoztatón.
A közvélemény-kutatások a két nagy párt – a PSD és a PNL – mellett egyelőre csak az RMDSZ-nek jósolnak biztos parlamenti képviseletet – mondja lapunknak Kolumbán Gábor Basescu pártjának jelenlegi parlamentbe jutási esélyeiről. Basescu pártpolitikai szerepvállalását az elemző annak tulajdonítja, hogy az MP, amely a tavalyi európai parlamenti választáson a voksok 6 százalékát szerezte meg, a felmérések szerint már nem lépné át az ötszázalékos parlamentbe jutási küszöböt, ezért kellett a máig népszerű „kapitányt” a fedélzetre szólítani (Basescu politikai szerepvállalása előtt tengerésztiszt volt).
Kolumbán szerint az országos politikába való visszatérést nem egy ciklus alatt képzeli a volt elnök, így első lépcsőként valószínűleg az önkormányzati szférát veszik célba a jövő évi választásokon. Arra a kérdésre, hogy elvállalná-e a bukaresti főpolgármester-jelöltséget, Basescu hárított, de nem mondott kategorikusan nemet, úgy fogalmazva: nem hinné, hogy volt államfőként az önkormányzati politikában van a helye, de ha a helyzet úgy kívánja, vállalja a feladatot. „A politikában nem mindig azt cselekedjük, amit szeretnénk, hanem azt, amit meg kell tennünk” – fogalmazott Basescu.
A bukaresti főpolgármesteri szék jelenleg üres, hiszen Sorin Oprescu letartóztatása után gyakorlatilag nyitottá vált a pártok közötti küzdelem a bukaresti főpolgármesteri tisztségért. A függetlenként induló, ám a szociáldemokraták által támogatott orvos mindeddig népszerű volt Bukarestben, s jövőre minden bizonnyal megőrizhette volna mandátumát, ha a DNA nem helyezte volna előzetes letartóztatásba. Traian Basescu egyébként már korábban volt Bukarest főpolgármestere, 2000 és 2005 között. A 2004-es önkormányzati választásokon megszerezte második mandátumát is, ám abban az évben, decemberben Románia elnökévé választották, így le kellett mondania addigi tisztségéről.
Lángok Székelyföld határán
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »