„Történelmi nap, amelyet a palesztin nép és a palesztin ügy érdekében együtt értünk el” – így értékelte a Hamasz távozó miniszterelnöke, hogy hét év sikertelen próbálkozás után beiktatták Ramallahban az átmeneti palesztin egységkormányt. Igaz, az utolsó pillanatig voltak nézeteltérések a felek között, például a börtönügyi miniszteri tisztségről, de ezeket végül elsimították. A kabinet felállításáról április végén állapodott meg a Mahmúd Abbász vezette Fatah és a Gázai övezetet uraló Hamasz. Az egyezség értelmében a 17 technokratából álló átmeneti kormány a hat hónapon belül esedékes általános választásokig fogja irányítani a palesztin területeket.
Az új kabinet első ülésén Abbász elnökölt, aki elmondta, a kormány eltökélt a két állam megoldás mellett, az úgynevezett 1967-es határvonalak mentén, és Izrael elismerésével kapcsolatos politikáját sem adja fel. Nem mellékes, hogy a palesztin elnök úgy ígérget, hogy közben nem zavarja, hogy partnere, az iszlamista Hamasz nem rejti véka alá: továbbra sem akar lemondani Izrael elpusztítására való törekvéséről.
Az biztos, hogy a palesztin terrorszervezetnek is jól jött a megállapodás, mert súlyos pénzügyi gondokkal küzd. Igaz, a fegyverkezésében ez az anyagi hiány egyáltalán nem látszik. Izraeli biztonsági értesülések szerint a Hamasz az egyik legnagyobb fegyveres erővé nőtte ki magát a térségben. Állítólag már nincsenek annyira rászorulva az iráni támogatásra sem, mert egyedül is teljes sebességgel halad a fegyvergyártás és a terroristák kiképzése. De azért kapnak külföldről is segítséget: többek között a szíriai csatatérről szoktak harcosok érkezni, hogy „katonai szakértelmüket” megosszák a Hamasszal. Az izraeli védelmi miniszter szerint a gázai terrorista csoportok 10 ezer rakétát halmoztak fel eddig, amelyek között közép-hatótávolságú rakéták is vannak – ezek Tel Aviv külvárosait is elérik már.