hetilap

Hetek hetilap vásárlás
CIA-dokumentumok titkosítását oldja fel a szenátus
Sötét helyeken

2014. 04. 10.
Újra terítékre került a CIA az Egyesült Államokban. A Washington Post című amerikai napilap ugyanis egy jelentés alapján arról számolt be, hogy a Központi Hírszerző Ügynökség éveken át félrevezette a kormányt és a közvéleményt a terrorizmus elleni háborúban alkalmazott vallatási módszerekről. A washingtoni szenátus hírszerzési bizottsága ezért úgy döntött, hogy feloldja a titkosítás alól a kínzásokról szóló dokumentumokat.

A cél szentesíti az eszközt: a CIA rendszeresen arról számolt be az Igazságügyi Minisztériumnak és a Kongresszusnak, hogy módszereivel rendkívüli, más módon nem hozzáférhető információkhoz jut, amelyekkel terrortámadásokat tud meghiúsítani, és emberek ezreit tudja megmenteni. Egy 6300 oldalas jelentéstervezet azonban állítólag lerántja a leplet a Központi Hírszerző Ügynökség módszereiről és arról, hogy a CIA éveken át félrevezette az amerikai kormányt és a közvéleményt ezzel kapcsolatosan. A beszámoló a szenátus hírszerzési bizottsága széleskörű vizsgálatának eredményeképpen készült el, amely 2009-ben kezdődött.

A Washington Posthoz meg nem nevezett tisztségviselők juttattak el részleteket, akik olvasták a jelentést. A dokumentum szerint az ügynökség rendszeresen alkalmazott olyan vallatási módszereket, amelyek nem szerepeltek az Igazságügyi Minisztérium által jóváhagyott technikák listáján. Ilyen volt például Afganisztánban a jeges vízzel teli tartályba való merítés, vagy hogy a fogoly fejét folyamatosan nekiverték a falnak. Ráadásul ezeket a kínzásokat akkor is bevetették, amikor már minden hasznos információt kihúztak a terrorizmussal gyanúsított személyből, vagy amikor az már együttműködőnek mutatkozott. A jelentésből az is kiderül, hogy a CIA „sötét helyeknek” nevezett titkos börtönhálózatban alkalmazta ezeket a vallatási módszereket – ilyen létesítményeket működtetett például Romániában, Thaiföldön és Afganisztánban, Kabul közelében.

Mindemellett a feljegyzések arra is rávilágítanak, hogy nem ezen múlt az al-Kaida ellen folytatott harc eredményessége. A legtöbb esetben ugyanis nem ezekkel a vallatási módszerekkel jutottak fontos hírszerzési értesülésekhez – nem így szerezték meg azokat az információkat sem, amelyek alapján 2011-ben Oszama bin Ladent likvidálni tudták.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!