Folytatódik a huzavona a demokraták és a republikánusok között az átmeneti költségvetési törvénytervezet elfogadásával kapcsolatban. Egyelőre úgy tűnik, egyik párt sem akar engedni. John Boehner, a republikánus többségű Képviselőház elnöke vasárnap nem úgy festett, mint aki engedni akar, amikor azt nyilatkozta: „Itt az idő, hogy harcoljanak.” A republikánusok tárgyalásokat akarnak: a költségvetés elfogadásáért cserébe az Obamacare néven elhíresült egészségügyi reform visszavonását akarják elérni, az adósságplafon megemelésénél pedig kiadáscsökkentő intézkedéseket szeretnének. Boehner egyébként azt is állította, hogyha nem bocsátotta szavazásra a december 15-éig tartó költségvetést, amelyet már a demokrata többségű Szenátus jóváhagyott, mert a Képviselőház nem fogadná el. A demokraták azonban kétlik ezt, szerintük az alsóházban is meglenne annyi voks, hogy a törvénytervezet átmenjen.
Barack Obama egyértelműen a republikánusokat tette felelőssé a kialakult helyzetért, és a héten egy sajtótájékoztatón a második elnöki ciklusára jellemző, ellentmondást nem tűrő stílusban közölte: nem fog váltságdíjat fizetni, és nem enged a fenyegetésnek. Csak azzal a feltétellel hajlandó tárgyalni, ha a Kongresszus véget vet a kormányzati leállásnak, és megemeli a 16,7 ezermilliárd dolláros államadósság-limitet. A republikánusok viszont Obama hajthatatlanságát nehezményezik: Louisiana kormányzója, akit némelyek a párt lehetséges elnökjelölt-aspiránsának tartanak 2016-ra, amiatt bírálta az amerikai elnököt, hogy az irániakkal hajlandó tárgyalni, a republikánusokkal viszont nem. Hogy melyik fél fog engedni, azt nem lehet tudni. Egyes értesülések szerint azonban Rob Portman republikánus szenátor dolgozik egy kompromisszumos javaslaton, amely szövetségi kiadáscsökkentő intézkedéseket, valamint az amerikai adórendszer reformját tartalmazná, cserébe pedig egy évre biztosítanák a kormányzat működését.
Az adósságplafon megemelésének közelgő, október 17-ei határideje már nemzetközi szinten is aggodalomra ad okot. Legutóbb egyébként 2011 augusztusában okozott riadalmat a pénzpiacokon és a szakértők körében az a lehetőség, hogy az Egyesült Államok fizetésképtelenné válhat. Akkor azonban az utolsó pillanatban, 11 órás egyeztetés után megállapodás született az államadósság-limitet illetően.