„Ha ön kereszténynek mondja magát, miért nem hisz Jézus szavainak a Bibliában?” – tette fel a kérdést az ausztrál miniszterelnöknek Matt Prater lelkész egy televíziós fórumon Brisbane-ben. Kevin Rudd meglehetősen flegmán azt válaszolta: „A Biblia a rabszolgaságot is természetes állapotnak veszi”, majd pedig Pál apostol Titusznak írt leveléből idézett: „A szolgákat intsed, hogy az ő uraiknak engedelmeskedjenek.” Rudd szerint ennek alapján mindenkinek a konföderációsok mellett kellett volna harcolnia az amerikai polgárháborúban. A kormányfő azt is ecsetelte, hogy az emberi és társadalmi feltételek változnak, és hogy a Biblia Újtestamentumának alapelve az „egyetemes szeretet”. Emellett kijelentette: nem hiszi, hogy az emberek megválasztják nemüket, hanem aki homoszexuális, az így is született.
Rudd, aki hitelveit illetően valahol a katolikus és az anglikán egyház tanai között áll, nem olyan rég jutott el álláspontjára az azonos neműek házasságával kapcsolatban. Korábban még ő is az ellenzők közé tartozott, elődjével, Julia Gillard miniszterelnökkel együtt. Tavaly szeptemberben például az ausztrál parlament 98–42 arányban szavazta le a melegházasságot támogató javaslatot. Rudd májusban jelentette be, hogy megváltozott a véleménye a kérdésben – sokan azzal vádolják, hogy így akarta bebiztosítani népszerűségét a választásokra. Ő viszont azt mondja, többéves elmélkedés után jutott el meggyőződésére, és hogy lánya, Jessica, illetve az ő meleg baráti köre vette rá, hogy másként vélekedjék. „Pálfordulata” annyira radikálisra sikeredett, hogy kampánya során megígérte: ha győz a szeptember 7-ei választáson, akkor száz napon belül megszavaztatja a parlamentben az azonos neműek házasodási jogát.
Bár a melegházasság fontos helyet kapott a választási kampányban, valószínűleg nem ez a kérdés lesz a döntő a voksoláson. A közvélemény-kutatások szerint Rudd pártja, a Munkáspárt ugyanis jelenleg le van maradva a jobbközép nemzeti liberálisok mögött. Az ellenzék vezetője, Tony Abbott szintén határozott véleményt képvisel a melegházasságot illetően: ő büszkén vállalja, hogy a házasság egy férfi és egy nő között jöhet létre, ezért szerinte nem kell változtatni a meglévő törvényen. Augusztus közepén nem kis felzúdulást váltott ki egy megjegyzése, amiben „a pillanat divatjának” nevezte az azonos neműek házasságát. A londoni születésű Abbott, aki egykor katolikus papnak készült, és szemináriumra is járt, annak ellenére kitart álláspontja mellett, hogy testvére nyíltan leszbikus. Mint mondja: „testvére addig vitatkozik vele, amíg bele nem zöldül, és ez továbbra is így lesz”.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »