Lakás Hawaiin, stabil karrier, 200 ezer dollár körüli éves fizetés, barátnő – a 29 éves Edward Snowden ezekről mondott le, amikor úgy döntött, hogy kitálal a nagyvilágnak arról a „masszív megfigyelőgépezetről”, amelyet az amerikai kormányzat működtet. Mint fogalmazott: „Nem akar olyan világban élni, ahol mindent rögzítenek.”
Snowden csaknem egy évtizedig dolgozott a hírszerzés világában. 2003-ban eredetileg a hadseregbe jelentkezett, és a Különleges Erők kiképzési programjához csatlakozott, mert az iraki háborúban akart harcolni, elmondása szerint azért, hogy embereket szabadítson fel az elnyomás alól. A képzés során viszont baleset érte, amelyben mindkét lábát eltörte, így a program véget ért a számára. Ezt követően kezdett dolgozni a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) egyik létesítményénél, a Maryland Egyetem közelében, biztonsági őrként. Innen a Központi Hírszerző Ügynökséghez (CIA) került, ahol az IT biztonsági szakterületén dolgozott. Karrierje egyenesen ívelt fölfelé: 2007-ben a CIA a tengerentúlra, Genfbe helyezte, diplomáciai védettséggel, ahol a számítógép-hálózat biztonságának fenntartása volt a feladata, majd kiküldetésben volt Japánban is. Az utóbbi három hónapban pedig a Booz Allen Hamilton stratégiai és technológiai konzultációs nagyvállalatnak dolgozott Hawaiin, amelynek megrendelői szinte kizárólag az amerikai kormányzati szervek.
Snowden elmondása szerint főként genfi tapasztalatai ábrándították ki az amerikai kormányzatból és a titkos-szolgálatból. A The Guardian nevű brit lapnak konkrét esettel illusztrálta, hogyan szerveztek be CIA-ügynökök egy svájci bankárt, hogy titkos banki információkhoz jussanak hozzá. Az amerikai titkosszolgálat emberei leitatták, majd rávették, hogy üljön ittasan a volán mögé. Amikor a rendőrök emiatt letartóztatták, az ügynökök segítséget ajánlottak neki, cserébe azért, hogy informátoruk lesz.