„Termonukleáris háború felé sodródik a Koreai-félszigeten kialakult helyzet” – állt abban az észak-koreai közleményben, amelyet a megszokott stílusban, az állami televízióban olvastak be rendkívüli hírként, és amely arra sürgette a Dél-Koreában tartózkodó külföldi szervezeteket, cégeket és turistákat, hogy dolgozzanak ki menekülési terveket arra az esetre, ha a térségben háború törne ki. Phenjan ugyanis roppant figyelmes: nem akarja, hogy külföldiek is megsérüljenek a harcokban. Múlt pénteken a külképviseletek dolgozóit is figyelmeztették: szerdától nem tudják garantálni a diplomaták biztonságát. Ennek ellenére egyetlen nagykövetség sem jelezte, hogy tervbe vették volna a képviseletek kiürítését.
Washington a kezdeti keményebb reakciók helyett mindenesetre „óvatos üzemmódba” kapcsolt, és minden igyekezettel azon van, hogy lehűtse a felforrósodott helyzetet. A Fehér Ház, a Pentagon és a Külügyminisztérium minden szót vagy lépést megfontol, nehogy olaj legyen a tűzre. Nem küld több hadihajót a térségbe, a rakétakísérleteket felfüggesztették – lefújták többek között a keddre tervezett interkontinentális ballisztikus rakétatesztet is.
Japán sem tart az észak-koreai támadástól, de ők is minden eshetőségre felkészültek. Kedden a hadsereg légvédelmi rakétákat telepített a 30 milliós Tokió belvárosába és a déli Okinava szigetére. Múlt héten pedig rakétaelhárító rendszerrel felszerelt rombolókat vezényelt a Japán-tengerre azzal a paranccsal, hogy lőjenek le minden olyan észak-koreai rakétát, amely a japán szigetek felé tart. Phenjan egyébként egyszer, 1998-ban már átlőtt egy rakétát Japán felett, de az állítólag egy félresikerült fegyverkísérlet volt, nem pedig provokáció.