Az orosz Novosztyi hírügynökség szerint „megelőző lépés” lehet a vatikáni bank (IOR) tervezett bezárása, mert a pápa attól tarthat, hogy az Európai Központi Bank befagyaszthatja az IOR teljes pénzforgalmát, és zárolhatja a számlákon lévő pénzeket. A Novosztyi szerint Ferenc pápa úgy kalkulálhat, hogy ha sikerül időben kimenekíteni a bank pénzforgalmát Európán kívülre, akkor a Vatikán pénzügyei sebezhetetlenné válnának az európai vizsgálatokkal szemben. Egy esetleges jövőbeli konfliktus esetén Brüsszel így nem találna fogást a Vatikánon.
A Reuters egyházi forrásokra hivatkozva azt írja, hogy a pápa egy bizottságot kért fel az IOR átalakításával kapcsolatos lehetőségek áttekintésére. Az opciók közül a legradikálisabb a pénzintézet teljes bezárása.
A vatikáni bank 1942. június 27-én jött létre a Vallási Műveletek Intézete (Istituto per le Opere di Religione – IOR) néven. A pénzintézet a pápa személyes bankja: önálló jogi személy, nem tartozik a Vatikánváros fennhatósága alá. Kizárólagos tulajdonosa (egyedüli részvényese) a mindenkori katolikus egyházfő. Az IOR deklarált célja „vallási képviseletek tőkeeszközeinek gondozása és nyilvántartása”, de a különleges státusához köthető előnyöket ajánlás alapján a Szentszék „kiemelt kapcsolatai” is igénybe vehetik. Az IOR a közismert adóparadicsomokhoz képest is igazi „fekete doboz”: működését sem belső, sem külső könyvvizsgálók nem ellenőrzik, iratait pedig tízévente megsemmisíti.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »