Hatalmas pusztítást végzett a feldühödött tömeg a Bengáziban lévő amerikai konzulátuson múlt hét kedden. A támadásban négy amerikai vesztette életét: Christopher Stevens nagykövet, egy diplomata és két, Irakot és Afganisztánt is megjárt haditengerész.
A líbiai incidenssel szinte egy időben szabadultak el az indulatok az egyiptomi fővárosban, ahol a Tahrír tér ismét csatatérré változott. A tüntetők napokig támadták az amerikai nagykövetséget (lásd cikkünket a 22. oldalon). A jemeni fővárosban, Szanaában nem sokon múlt, hogy megismétlődjenek a líbiai események: az őrjöngő tömeg megrohamozta az amerikai nagykövetséget, és a főkapun át bejutott a szigorúan őrzött létesítménybe. A hatóságok csak azzal tudták megfékezni az iszlamistákat, hogy a levegőbe lőttek. Az összecsapásnak négy halálos áldozata volt.
A szudáni fővárosban már nemcsak az amerikai nagykövetséget, hanem Németország és Nagy-Britannia külképviseletét is támadták a feldühödött muszlimok, eleget téve egy neves sejk „buzdításának”, aki azt állította, hogy Berlinben mecsetek falára iszlámellenes graffitiket festettek fel. Iszlamista fiatalok vonultak az utcára a múlt héten a libanoni Tripoliban is, akik botokkal és vasrudakkal támadtak a rendőrökre, letépkedték az országba látogató XVI. Benedek pápa üdvözlésére kitett plakátokat, és felgyújtottak egy amerikai gyorséttermet. Ennek ellenére a Hezbollah síita terrorszervezet vezetője nem volt elégedett a tiltakozásokkal, és újabb Amerika-ellenes tüntetésekre szólított fel az országban. Buzdítására több tízezren tartottak tömegdemonstrációt Bejrútban, azt skandálva, hogy „halál Amerikára”.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »