Az amerikai fellépés Irán nukleáris programjával áll összefüggésben, célja, hogy jelentsen csökkenjen Irán nyersolajból származó bevétele. Bár India a márciusban importált mennyiséghez képest további 38 százalékkal csökkentette áprilisban az Iránból behozott nyersolaj mennyiségét, Clinton szerint további lépések szükségesek Iránnal szemben. India a kiesett iráni olajat eddig Szaúd-Arábiából igyekezett pótolni, Amerika azonban szeretné, ha az indiaiak más lehetőséget is találnának energiaszükségletük fedezésére. Ez annál is sürgetőbb lenne, mivel a kilátásba helyezett amerikai szankciókkal Indiának is szembe kell néznie június végén, ha nem csökkenti jelentős mértékben az Iránból behozott nyersolaj mennyiségét. Ugyanakkor a gazdasági növekedésnek indult Indiának egyre több nyersanyagra, energiaforrásra van szüksége.
Egy, a napokban megjelent tanulmány szerint – melyet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői csoportja készített – tíz éven belül duplájára emelkedhet az olaj jelenlegi, 113 dolláros hordónkénti ára.
Az IMF-munkaanyag a jelenleg történelmi összehasonlításban is magas olajár apropóján jelent meg azután, hogy a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) jelentése az év hátralevő részében várható növekvő energiafogyasztásról tájékoztatott. Az energiafelhasználás ilyen mértékű növekedése a széles körű gazdasági fellendüléssel függ össze. A szakértők egyes gazdasági nézetek szempontjait ötvözve jutottak el annak megállapításához, hogy a nyers kőolaj árának duplázódása várható.
Az új IMF-tanulmány nem annyira a kitermelés geológiai korlátaival számol, inkább azon a véleményen van, miszerint a kitermelési ráta attól függ, mennyiért lehet majd eladni a végterméket. „Míg a mi modellünk nem olyan pesszimista, mint a tisztán geológiai nézet, amely tipikusan azt vallja, hogy a fennálló erőforráskorlátok a világ olajkitermelését kérlelhetetlenül csökkentik a nagyon közeli jövőben, szerintünk kismértékű kitermelés-növekedés várható, az olaj reális árának megduplázódásával a következő tíz évben”, állítja Az olaj jövője: Geológia vs. Technológia című tanulmány, majd hozzáteszi, hogy „ha a modell előrejelzései továbbra is olyan pontosak, mint az elmúlt évtizedben voltak… a jövő nem lesz könnyű”.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »